Типи позначень для відеофайлів
Понеділок, 25 липня 2011 00:00

Хоч піратство і є дуже негативним явищем, яке "підрізає крила" комерційному кінематографу, однак особливості кінопрокату в нашій країні призводять до того, що більшість цікавих фільмів та серіалів пересічний українець може побачити виключно завдяки викачуванню їх з Інтернету - тут вже нічого не вдієш, доводиться просто визнавати цей факт. Звісно дуже погано, коли ті українці, які палко відстоювали українське дублювання,не ходять в українські кінотеатри підтримувати це дублювання гривнею і особисто я це засуджую без жодних заперечень, однак коли фільми ще на підході до українського кіноринку "рубаються" російськими компаніями за принципом "якщо дасте фільм в Україну, то ми не візьмемо його для прокату в Росію" - виходити з цієї ситуації можна лише через торренти. 

А на цих, дуже об'ємних з точки зору інформації, ресурсах відеофайли часто викладають з купою скорочень в описі, які, як доводить досвід, інколи нічого не говорять звичайному користувачу ПК, тому я й вирішив викласти такий собі довідничок. Якщо щось пропустив -пишіть, я додам.

Основні позначення

CAMRip (CAM, "екранка", "ганчірка")
Інколи автори ріпу плутають його зі Screen (SCR). CAMRip - це найгірша якість відеофільму з усіх можливих (навіть гірше відеокасет). І відео, і звук записується прямо в залі кінотеатру на портативну камеру чи взагалі на мобільний телефон. Зображення зазвичай нерівне, смикається, по екрану бігають тіні тих, хто спізнився на сеанс, а звук не лише "забитий" луною в залі, а ще й має сторонні шуми як-то сміх глядачів, скрипіння крісел, хрумкіт попкорну і таке інше. Єдиний, втім сумнівний "плюс" - фільми в такій якості з'являються найпершими, інколи навіть за день-другий до офіційної прем'єри фільму. Коли CAMRip роблять не в країні прокату, там ще й на доріжку з кінотеатру накладається нашвидкоруч зроблене одноголосе дублювання.

Telesync (TS)
Майже те саме, що й CAMRip, за двома виключеннями. По-перше краща якість відео, бо воно пишеться на професійну відеокамеру і, зазвичай, в порожньому залі - за домовленістю з кінооператором до початку чи після закінчення роботи кінотеатру.  По-друге звук береться не з колонок, а відразу з проектора чи виходу для навушників в кріслі.

Telecine (TC, "рулонка")
Наступний крок за Telesync - при наявності у проектора кінотеатру роз'ємів для аудіо та відео фільм записують через них прямо на записуючий пристрій. Ще один варіант, більш рідкісний - для отримання відео кінострічка сканується на фільм-сканері. Звук виходить ідеальним, відеокартинка може бути як чудовою, так і з деякими помилково переданими кольорами. Якщо отриманий відеофайл після цього обробляють на комп'ютері для виправлення недоліків, то можуть писати Супер-Telesync (SuperTS, Super-TS, "оцифровка").

DVD-Rip (DVDRip)
Відео скопійоване з оригінального DVD і стиснене для зменшення розміру, зазвичай до об'єму одинарного чи подвійного CD (650-700 Мб чи 1,3-1,5 Гб). Якість сильно залежить від вміння автора копії та застосованого ним кодека - може бути майже аналогічною DVD, можуть бути недоліки відеодоріжки: неправильне співвідношення сторін, "бита доріжка" у вигляді кадрів, які розсипаються на квадрати чи кольорові плями і таке інше.

VHS-Rip (VHSRip)
Вимираючий вид відеофайлів, в такій якості зазвичай зустрічаються лише старі фільми, які не проходили ремастеринг - це те саме що й DVDScr, тільки для відеокасет. Якість відповідна - зазвичай з поганою передачею кольорів та смугами пошкоджень відео від зіпсованого магнітного шару плівки.

DVD-Screener (DVDScr, DVDScreener) (SCR)
Для кінокритиків та журналістів профільних видань кіновиробники зазвичай розсилають копії фільму для ознайомлення - таким чином фільми інколи з'являються в мережі задовго до виходу стрічки в прокат. Всі зауваження щодо якості такі самі, як і для DVDRip за одним зауваженням - поскільки це рекламна копія, то в неї спеціально вносять різні недоліки: "водяні знаки", попереджувальні надписи на весь екран чи у вигляді стрічки в нижній частині кадру, періодичне перетворення відео з кольорового на чорно-біле. Також монтаж фільму може відрізнятись від остаточної версії для прокату - деякі сцени відсутні, натомість є сцени, яких не буде в прокатному варіанті, а в поодиноких випадках навіть можуть бути відсутні спецефекти чи вони ще не пройшли остаточну обробку, як це трапилось з фільмом "Люди Ікс: Росомаха" - такі фільми також можуть кодувати як Workprint (WP) і в них тоді дуже часто присутній цифровий таймер-покажчик тривалості фільму.

TV-Rip (TVRip)
Кінофільм був записаний з телевізійного сигналу, зазвичай кабельного телебачення, хоча трапляються й гірші випадки, коли пишуть зі звичайної "польської" алюмінієвої антени. Майже всі телесеріали спочатку потрапляють в мережу саме в цьому форматі, хоча останнім часом цей вид витісняють записи з супутникового телебачення. Якість зазвичай посередня і сильно залежить від апаратури і вміння того, хто робив файл. В гіршому випадку, як це трапилось з серіалом "Альф", фільм може бути записаний з телесигналу посередньої якості на відеокасету і потім перероблений на комп'ютерний відеофайл - в таких випадках хоч якусь пристойну якість гарантувати практично неможливо.

PDTV-Rip (PDTVRip)
Pure Digital TV Rip - рідкісний "звір". Це запис напряму з цифрового потоку кабельного чи супутникового телебачення без проміжного перекодування в аналоговий формат. Джерелом може бути супутниковий канал (DVB-S), некодоване кабельне цифрове телебачення і таке інше. Дуже часто відеодоріжку псує логотип каналу.

SAT-Rip (SATRip)
Той самий формат, який останнім часом перемагає TVRip з поширенням дешевих супутникових "тарілок". Якість залежить від провайдера, каналу і вміння автора файлу. Теж часто може бути присутній логотип каналу, якість зазвичай досить непогана. Якщо ж фільм писався не з супутникового тюнера, а з цифрового тюнера кабельної мережі, то файл маркується DVB-Rip (DVBRip, DVB-T Rip), а коли джерелом було таке рідкісне для України джерело, як інтернет-телебачення, то позначення буде IPTV-Rip (IPTVRip). Всі зауваження щодо якості аналогічні SATRip.

DVD5 (DVD-5), DVD9 (DVD-9)
Зазвичай просто скопійовані в одну папку файли з оригінального DVD, інколи їх "пакують" в один відеофайл. Фактично це той самий DVDRip, тільки без незначних втрат якості, які вносить у відео застосування кодеку для стиснення розмірів. Дуже часто має всі доріжки і додаткові матеріали з офіційного диску, ще частіше - всі субтитри, які були присутні на носії.

HDTV-Rip (HDTVRip)
Ріп з фільму високої чіткості (розмір кадру 1920x1080 точок чи 1280x720 точок, так звані HD 1080р та HD 720р), який часто робиться з розміром кадру  звичайного DVDRip, хоча якість зазвичай виходить кращою через більш чітку "картинку". Під цією загальною назвою можуть "ховатися" відеофільми скопійовані з дисків нині померлого формату HD-DVD(HD-DVD-Rip, HDDVDRip, HDDVD-Rip, HDDVD), дисків Blu-ray (можуть маркуватися як BD-Rip, BDRip, BRRip, BR-Rip), а також цифрових супутникових і кабельних телеканалів, які передають потік в HD-якості.

Додаткові позначення

Fullscreen (FS, PS)
реліз фільму в повноекранному режимі для старих форматів телевізорів та моніторів зі співвідношенням сторін 3:4. Часто Fullscreen роблять зі звичайної широкоекранної версії, обрізаючи кадр з боків за технологією Pan and Scan. При цьому обрізання може бути як по геометричному центру вихідного кадру так і по "центру уваги" в фільмі - в першому випадку дуже часто ключові герої та події в сцені опиняються за кадром чи частково присутні на екрані.

Widescreen (WS, LETTERBOX)
широкоекранне відео, зазвичай 16:9. При перегляді на звичайному екрані зі співвідношенням сторін 3:4 чорні смуги будуть вже згори та знизу.

Director's Cut (DC)
Режисерська версія - спеціальна редакція фільму, яку режисер монтує згідно зі своїми уподобаннями, без врахування думки кінокомпанії. Практично завжди ця версія відрізняється від прокатної більшою тривалістю через наявність сцен, які для прокату вирізають, щоб зменшити час сидіння глядачів в залі. Дуже часто в цих сценах нема особливої цінності, хоча інколи видалений матеріал дуже цікавий, як це було з "Володарем кілець" Пітера Джексона та "Хранителями" Зака Снайдера.

Dubbed (Line.Dubbed, Mic.Dubbed)
Ріп з іноземного, зазвичай американського DVD-диску, на який накладено звукову доріжку, записану в кінотеатрі країни прокату за технологією Telecine. Якщо звук писався з проектора - тоді позначка Line.Dubbed, якщо мікрофоном прямо в залі - Mic.Dubbed.

LIMITED
Ознака фільмів з обмеженим прокатом, зазвичай артхаузних, які випускались лише в кількох кінокопіях.

PROPER (RECODE, RERIP)
Відеофільм, який вже робився цим автором, але був перероблений в зв'язку з поганою якістю попереднього кодування. Зазвичай йде в парі з кодом TS (Telesync) і позначає поступові етапи отримання автором вихідного матеріалу з різних джерел - спочатку відео з проектору, а звук з мікрофону в залі, потім додається звук з проектору і так далі.

Special Edition (SE)
Спеціальна версія фільму, яку випускають, зазвичай, через нові технології в галузі спецефектів. Яскравим прикладом є відреставрована версія "Зоряних воєн" з додаванням в фільм 70-х років сучасної комп'ютерної графіки.

Straight To Video (STV)
DVDrip фільму, який випускався лише для домашнього прокату - одразу на дисках.

Subbed (Sub)
Фільм з субтитрами

WATERMARKED
В кадрі присутні "водяні знаки" - зазвичай логотип автора файлу або ж телеканалу, який пускав кінофільм в ефір.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
1 грудня
logo
logo

Вуді Аллен (86)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru