Рейтингові системи кіноасоціацій
Понеділок, 05 травня 2008 01:00

З бурхливим розвитком кіноіндустрії світ швидко наповнили безліч кінострічок найрізноманітнішої тематики, завчасно оцінити що можна показувати дитині, а що не варто - ставало дедалі складніше, а після сексуальної революції - взагалі неможливим, адже майже у всіх фільмах стали зявлятися якщо не сексуальні сцени, то грубі жарти на цю тему. Тож постала задача поділити фільми на певні групи для різних вікових категорій. Першопочатківцем у створенні такої системи, яка б допомогла батькам оцінити чи варто їхнім дітям дивитися той чиіший фільм, стала Американська Кіноасоціація - Motion Picture Association of America (MPAA).

Залежно від змісту та специфіки фільму, кожна картина отримує певну оцінку - так званий віковий рейтинг (рейтинг MPAA), завдяки якому глядацька аудиторія картини може бути обмежена за рахунок виключення з неї дітей і підлітків. Тому рейтинг MPAA грає важливу роль в прокатній долі фільму - відомі неодноразові випадки перемонтування фільму, інколи зі значними змінами, для досягнення бажаного рейтингу, який би дав можливість отримати гроші більшої аудиторії.

Система рейтингів MPAA була введена в дію 1 листопада 1968 року, тому для фільмів, які вийшли в прокат до введення цієї системи зазвичай використовується позначення U (Unrated). А всі картини, які в даний час виходять в американський прокат отримують один з п'яти рейтингів: G, PG, PG-13, R, NC-17. Для картин, що з якихось причин не отримали рейтинг Американської Кіноасоціації, зазвичай використовується позначення NR (Not Rated), але варто зауважити, що позначення U і NR не є офіційно прийнятими рейтинговими оцінками.

Що ж означають всі ці малозрозумілі абревіатури, спробуємо пояснити нижче:
  • Рейтинг G (General audiences) - фільм демонструється без обмежень.

Картини, які отримують такий рейтинг призначені для загальної аудиторії. Тобто, фільм не лише для дітей, а допускаються глядачі різного віку - зазвичай рейтинг G отримують класичні сімейні комедії, екранізації казок і мультфільми.

Даний рейтинг показує, що оцінений фільм не містить нічого, що більшість батьків могли б вважати неприйнятним для перегляду або прослуховування навіть найменшими дітьми. Тобто в картинах рейтингу G не присутні сцени, які можуть хоч якимсь чином вплинути на дитячу психіку - оголення, сексуальні сцени і сцени прийому наркотиків; мінімальні сцени насильства; уривки діалогу можуть вийти за межі ввічливої бесіди, але не виходять за межі звичайних щоденних виразів.

  • Рейтинг PG (Parental guidance suggested) - дітям рекомендується дивитися фільм з батьками

Рекомендується присутність батьків, оскільки деякий матеріал, можливо, не підходить для дітей.

Цей рейтинг показує, що фільм вимагає уваги з боку батьків, оскільки їм можуть не сподобатися деякі сцени, проглядання яких небажане для маленьких дітей, принамні без роз'яснення. Матеріал, який може бути присутнім у фільмі, повинен бути пояснений і розібраний з дітьми перш, ніж їм дозволять відвідати фільм. Явні сексуальні сцени і сцени вживання наркотиків, вбивства і т.п. відсутні; нагота, якщо присутня, то тільки дуже обмежено, жахи і насильство не перевищують помірного рівня.

  • Рейтинг PG-13 (Parents strongly cautioned) - діти до 13 років допускаються на фільм тільки з батьками

Особливе застереження батькам в тому, що деякий матеріал може бути невідповідним для дітей до 13 років.

Рейтинг PG-13 показує, що оцінений фільм може бути невідповідним для дітей. Батьки повинні бути особливо обережні, дозволяючи своїм маленьким дітям проглядання таких картин. В них відсутні сцени з грубим або тривалим насильством і оголенням, немає сексуальної орієнтації на наготу, але вже можуть бути присутніми неконкретизовані епізоди з наркотиками, а також можна почути одиничні вживання грубої сексуальної лексики.

  • Рейтинг R (Restricted) - підлітки до 17 років допускаються на фільм тільки у супроводі одного з батьків, або законного представника

Обмеження на перегляд фільмів - особам віком до 17 років потрібний супровід батька або дорослого опікуна.

Даний рейтинг показує, що оцінювальна комісія вирішила, що деякий матеріал оціненого фільму призначається для дорослих. Батьки повинні більше дізнатися про фільм і гарненько подумати перш, ніж узяти на його перегляд дітей та підлітків. Рейтинг R також може бути призначений через використовуваної у фільмі мови, теми, насильства, сексу або зображення вживання наркотиків.

  • Рейтинг NC-17 (аналог колишнього рейтингу X) - особи, що не досягли 17 років, на фільм не допускаються

Обмеження на перегляд фільмів - особи віком до 17 років до перегляду таких кінокартин не допускаються.

Даний рейтинг показує, що оцінювальна комісія вважає, що більшість американських батьків вирішили б, що фільм явно для дорослих, і що дітей віком 17 років і молодше не можна допускати до його перегляду. Фільм може містити явні сексуальні сцени, безліч сексуально-орієнтованої мови, або сцен надмірного насильства. Але позначення NC-17 всеж не показує, що даний фільм є непристойним або порнографічни

 

Така система специфікацій діє в США і створювалася, видозмінювалася та покращувалася роками з врахуванням американського менталітету. Так було переіменовано найсуворіший рейтинг з X на NC-17, оскільки серед американців ширилася думка про те, що рейтинг Х отримують лише суто еротичні, ледь не порнографічні фільми.

Також система рейтингів MPAA не є універсальною для прийняття глядачами всіх країн світу, тому в кожній державі розробляються свої системи - в однихбільш жорсткі, в інших - навпаки. В україна донедавна взагалі не існувало ніяких обмежень, поки Українська Кіноасоціація не надумалася розробити рейтинги хоч би для телепередач, щоб батьки могли обмежити перегляд дітьми "недитячих" пограм.

Отже, за українською системою, яка введена в дію у травні 2003 року, будь-який фільм повинен отримати одну з трьох категорій - "загальнодоступна" (немає вікових обмежень - позначається зеленим кругом), "перегляд неповнолітніх дозволений у присутності батьків або з їх дозволу" (позначається жовтим трикутником) і "тільки для дорослих" (позначається червоним квадратом). Під час трансляції телепередачі чи показу фільму відповідний його рейтингу символ повинен з'являтися відразу після початку передачі у правому нижньому кутку екрану, причому зелений круг може бути присутнім впродовж трьох хвилин після початку передачі (або ж всю передачу), решта знаків - обов'язково впродовж всього часу трансляції телепередачі.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 жовтня
logo
logo

Адам Голдберг (51)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru