Трон: Спадок (Tron: Legacy)
poster
Режисер: Джозеф Косінскі
Сценарій: Адам Горовіц, Річард Джефферіс
Актори: Олівія Вайлд, Майкл Шин, Джефф Брідждес, Джон Гарт, Ґарретт Гедлунд, Джеймс Фрейн, Брюс Бокслейтнер, Яя ДаКоста, Серінда Свон, Бо Ґарретт, Брендон Джей МакЛарен
Виробництво студії: LivePlanet, Walt Disney Productions (США)
Рейтинг (MPAA): -
Прем'єра в світі: 15.12.2010
Прем'єра в Україні: 30.12.2010
Кінопрокатник в Україні: B&H

Через двадцять вісім років світ побачив продовження видовищного фантастичного фільму, який задовго до появи хоч чогось схожого на сучасні комп'ютерні спецефекти, вразив глядачів, чим "народив" не одного "айтішника". Сему - сину вкотре зниклого в комп'ютерній програмі Кевіна Флінна, головного героя першої частини, давній партнер батька передає ключі від старого офісу, де той знаходить старий термінал, який досі працює і затягує Сема в той самий світ, що полонив його батька. 

 

Найбільш завзяті ...пророкують, що вже недалеко той день, коли зникнуть 
звичайні книги, газети і журнали. Натомість кожна людина буде носити з собою 
«електронний» блокнот, що представляє собою комбінацію плоского дисплея 
з мініатюрним радіопередавачем...і перебуваючи в будь-якому місці на нашій 
планеті, викликати з гігантських комп'ютерних баз даних, пов'язаних в мережі, 
будь-які тексти, зображення (в тому числі і динамічні), які й замінять не тільки 
сучасні книги, журнали і газети, а й сучасні телевізори.

Ці пророчі слова написав в своїй доповіді видатний кібернетик Глушков майже перед своєю смертю в далекому 1982 році, коли про такі технології, як бездротовий комп'ютерний зв'язок чи КПК могли писати лише фантасти. Того ж 1982 року на ринок вийшов новий носій інформації - компакт-диск, а на полицях магазинів з'явились комп'ютери ZX Spectrum, котрі забезпечили шалений стрибок в області інформатизації звичайного населення. Підбив підсумок року відомий журнал "Тайм", який вперше за всю свою історію обрав "героєм року" не якогось видатного діяча, а "Персональний комп'ютер" - під фанфари і барабани людство вступило в нову еру своєї історії - комп'ютерну. Нічого дивного, що в атмосфері такого захвату від нових здобудків IT-індустрії з'являлись і відповідні медійні продукти, які пророкували фантастичне майбутнє "всередині машини" і один з них набув справді культового статусу - стрічка "Трон" про хакера, який потрапив всередину комп'ютера. Хоч "Трон" мав проблеми зі своїм простеньким сценарієм, а також ледь-ледь повернув в прокаті витрачені на себе кошти, хоч комп'ютерна графіка в ному була справді примітивна, а все інше створювалось за старими технологіями через ручне розфарбування - це все дрібниці для тих підлітків та дітей, очі яких загорілись бажанням творити цифровий світ. Можливість зазирнути, хоча б у фантазіях, в електронний Всесвіт змінила життя багатьох людей - зокрема президента найвідомішого в світі виробника 3D-анімації "Pixar" Джона Лассетера, котрий тепер сам займається вигадуванням "альтернативних реальностей", населених такими чудовими героями, що їм відповідники годі й шукати в реальному житті.

І ось пройшло майже три десятиліття, за які світ радикально змінився, в тому числі в галузях розвах та інформатики. Вже давно нікого не дивують як неймовірні у своїй достовірності спецефекти так і комунікатор в кишені, який забезпечує той самий, згаданий Глушковим, доступ до баз даних в будь-якій точці планети. Змінились і тогочасні фанати фільму, вони вже давно займаються облаштуванням сімейних гніздечок, а на вістря прогресу замість них вийшло нове покоління, яке навчалося в школах за комп'ютерами в тисячі раз потужнішими за ті, що на них робили триста мегабайт спецефектів до першого "Трону". Мабуть є своя логіка в тому, щоб з'явилось продовження - як подарунок старим фанатам перед виходом на пенсію, як привітання новим перед вступом в доросле життя і як черговий підсумок, адже технічно-комп'ютерна ера закінчується, гонитва за мегагерцами припинилась і на перший план виходять все хитромудріші і розумніші програми, і з врахуванням цього нема нічого дивного в тому, що сценаристи побудували сюжет на появі у всесвіті "Трону" своєрідної еволюції, программ, що можуть розвиватись самостійно. Звісно, в сценарії знайшли місце свої недоліки, наприклад досить недоладно завершена історія "життя" захисної программи Трон, та й критики обов'язково припишуть ще цілу купу зауважень щодо його невибагливості і вторинності - зараз надзвичайно модно сваритися на видовищні спецефекти і скаржитися на відсутність глибокої драматургії, навіть якщо мова йде про підлітковий бойовик від компанії "Дісней". Не зважайте на таких, панове - це в них говорить неусвідомлена заздрість від того, що цифровий світ для них незрозумілий, а саме в ньому проходять майже всі події світу. 

Насправді в "Троні" дуже помітно бажання авторів догодити всім. Для фанатів першої частини було бережно перенесено і осучаснено основні риси комп'ютерного світу, для підлітків та дітей - сюжет закручено так, щоб дія не припинялась ані на хвилину, для їх батьків - додано моральну проблематику стосунків дорослих та їх нащадків. Для хлопців - приваблива Олівія Вайлд, якій надзвичайно пасує коротка зачіска, для дівчат - симпатичний Ґаррет Гедлунд, який ще не так давно зображав в фільмі "Троя" Патрокла, коханця непереможного Ахілла. Не можна також не згадати чудове звукове оформлення фільму, повністю написане знаменитими діджеями Daft Punk, і не відмітити реверанс всій "комп'ютерній тусовці", яка зазвичай сміється з інтерфейсів в голлівудських фільмах - цього разу в кадр потрапив їх улюблений Unix. Це справді була ризикована спроба - ганятись за стількома зайцями одночасно, але результат вийшов, на мою думку, цілком вартий уваги. Звісно, його не назвеш повністю ідеальним, але як абсолютно вірно зауважує один з головних героїв фільму: ідеал - це смерть, а життя завжди недосконале. Шкода лише, що цілком заслужений успіх фільму вже штовхнув кінобізнесменів на "видоювання" теми до останку - ними озвучені плани не лише на третю частину, яка має вийти за два роки, а й на цілий серіал, який навряд чи витримає високий рівень, встановлений "Спадком" і особисто мені буде дуже неприємно втратити ще один фантастичний всесвіт, як це вже сталося з всесвітом "Термінатора". Краще було б побачити третю частину ще років за двадцять - наприклад в голографічному кінотеатрі з повним зануренням в сюжет. Поки що ж залишається порекомендувати не пошкодувати трохи грошей і, при бажанні, переглядати "Трон: Спадок" в IMAX. щоб в повній мірі оцінити роботу сучасних майстрів зі спецефектів та музики. 

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru