300 спартанців (300)
Режисер: Зак Снайдер
Сценарій: Зак Снайдер, Курт Джонстед, Майкл Ґордон - за коміксами Френка Міллера
Актори: Джерард Батлер, Вінсент Ріган, Ліна Хеді, Девід Венгем, Майкл Фассбендер, Мерседес Леджетт, Родріго Санторо, Том Уїсдом, Ендрю Тірнан, Домінік Уест, Ендрю Плівін, Тайрон Бенськин, Тім Конноллі, Марсель Жаннін
Кінопрокатник в Україні: Кіноманія
Виробництво студії: (США)
Рейтинг (в США): R
Прем'єра в Україні: 22.03.2007
Події картини оповідають про кровопролитну битву при Фермопілах у 480 році до н.е., коли триста відважних спартанців на чолі з своїм царем Леонідом перегородили шлях багатотисячної армії персидського царя ксеркса. Не дивлячись на чисельну перевагу персів, спартанці наполегливу тримали оборону, проявивши мужність і відвагу. Їх безстрашність і героїзм надихнули всю Грецію на об'єднання проти непереможного ворога, переламавши тим самим хід греко-персидських воєн.

Рецензія

Колись дуже давно, в дитинстві, у мене одна з книжок була найулюбленіша - "Книга майбутнього командира". В ній були надзвичайно гарні малюнки і цікаві розповіді про найвідоміші битви в історії людства. Фермопіли йшли в ній першими, разом з малюнком грецького гопліта. Скільки разів я перечитував легенду про царя Леоніда - навіть не порахувати. Це вже потім мені стали доступні не лише легенди, а й реальні подробиці, які я вивчав - про справжню кількість та склад грецької армії, про кількість персів, про перебіг битви, а тоді було достатньо заплющити очі і уявити спартанську фалангу в яскраво-червоних плащах, яка зі списами та щитам в руках тримає оборону вузенького проходу, що відкриває шлях до усієї Греції, аби відчути себе справжнім свідком героїчних подій.

Попри усі негаразди багатьох цивілізацій, із сучасною включно, вчинок людини, яка вийшла проти переважаючих ворожих сил і при цьому не думала ані про своє дорогоцінне життя, ані про гроші чи славу, навіть не про дружину та дітей, а лише про свою землю і свободу, досі вражає багатьох людей своєю сміливістю, шляхетністю і хоробрістю. Зараз вже діти не читають такі книжки і вже точно - не граються в спартанців та персів, в моді бандити та джедаї, але все ж знаходяться ті, хто зустрівшись з цією історією, настільки захоплюється образом Леоніда, що починає вивчати подробиці, а інколи - і розповідає іншим у доступний йому спосіб.

Одним з останніх був вже відомий нині всьому світові Френк Міллер - людина, яка після кількох років роботи в стандартній манері вдихнула в комікси нове життя, створивши "комікси для дорослих", які довели, що це окремий вид мистецтва, а не лише іграшка для дітей та підлітків. В 1999 році, в перерві між сьомим та восьмим випусками свого циклу "Місто Гріха", він створив серію коміксів про Фермопіли, на яку його надихнув однойменний фільм 1962 року. Майже документально дотримуючись історичної версії він видозмінив негативних героїв - персів, крім звичайних людей та існуючих тварин їхня армія була доповнена страшними монстрами та мутантами для більш сильного вираження ідеї протистояння добра та зла. Все це було оформлено в звичній для Міллера манері - з цікавими обладунками, зброєю, прикрасами та героями, і в своєрідній кольоровій палітрі - цього разу коричнево-червоно-чорній. Але поки що екранізація міллерівським коміксам не загрожувала - автор відмовлявся співпрацювати з кінокомпаніями, оскільки був злий на них за свої минулі невдалі спроби екранізацій, зокрема другої та третьої частини Робокопа, через постійне втручання продюсерів в процес створення. І лише Родрігес, фанат творів Френка, позбавив його добровільного кінозречення, розділивши з ним режисерське крісло при створенні видатного "Міста Гріха", задля чого навіть вчинив нечуване - вийшов з гільдії кінорежисерів, дуже впливової в кіномистецтві організації, яка забороняла розміщення в титрах кількох режисерських імен. Його вчинок викликав бурхливе обговорення правил гільдії, а його правильність була підтверджена голосуванням глядачів - "Місто" повернуло свій бюджет в чотирикратному розмірі. Зрозуміло, що кінокомпанії кинулись екранізовувати всю творчість Міллера.

Вибір на роль режисера виявився досить незвичайним - молодий Зак Снайдер створив лише одну повнометражну картину "Світанок мерців" та й вона була лише адаптацією фільму відомого Джорджа Ромеро тридцятирічної давнини. Але потрібно віддати йому належне - він створив досить якісний фільм жахів, що останнім часом трапляється нечасто, незважаючи на розвиток технологій спецефектів. Ще відповідальніше Зак поставився до своєї нової, багато в чому унікальної роботи - і справа навіть не в спецефектах, адже після "Міста Гріха" глядача вже нічим не здивуєш. Найголовніше - потрібно було створити справжніх спартанців, правдоподібних від зброї до бойових прийомів. Акторів півроку тренували не лише на фізичну витривалість, а й на роботу в команді, в одному строю, прикриваючи сусіда, бойова хореографія розроблялась відомим спеціалістом в цій справі Деймоном Каро - результат на екрані вражає: спартанська фаланга рухається, як єдиний організм, а її зображення вже потрапили до онлайнових енциклопедій в якості ілюстрацій до відповідних розділів історії. Варто зазначити й про вражаючу роботу оператора - кожен кадр є маленьким шедевром, жодного разу камера не взяла завеликий план чи не зняла кашу з рук та ніг, проте вже відточений кінематографістами ефект уповільненої камери відмінно працює в одиночних сутичках спартанців з персами. Та й взагалі - важко вирішити, чию роботу над цим безсумнівним шедевром розважального кіно варто відзначати окремими словами, шкода буде когось пропустити. Чудовий звуковий ряд, детально відтворені з коміксу костюми, візуальні ефекти і ще багато чого іншого - все вищого класу, майже відображення моїх фантазій, тим паче, що у фільмі не забули пригадати жодного афоризму з тих, які приписані спартанцям літописцями, що робить його ще більш схожим на втілений міф.

Зрозуміло, що не можна забути про виконавця головної ролі. Джерард Батлер вкотре перевтілився до повного невпізнання - його профіль з охайною бородою неначе щойно зійшов з аверса грецької драхми, і, до речі, стовідсотково відповідає Леоніду в коміксі. Палаючі в розпалі битви чи під час розмови з послами очі, могутній голос, щоправда втрачений при дублюванні, холоднокровний спокій в критичних ситуаціях - так, це справді древній могутній і справедливий цар, гідний прославлення у віках. Такі царі йшли в бій першими і виходили останніми, а їхні армії були готові йти за ними хоч на край світу. Порівнюючи Леоніда не можна не згадати ганебного Олександра Македонського в поданні Олівера Стоуна чи сіреньку "Трою" Петерсена, в якій гарно виглядав лише Ерік Бана, після чого виникає бажання виставити диск з "300" на полиці бібліотек в якості навчального посібника для режисерів з предмету "Як треба знімати фільми про легенди".

Як показали ці кілька днів, що пройшли з моменту прем'єри - фільм вже зайняв гідне місце в сучасному кінематографі, повернувши свій бюджет в перший день прокату та здобувши високі оцінки критиків і глядачів. Невдоволеними залишились лише люди, які чомусь дивуються зовнішньому вигляду персів і шукають у фільмі історичної достовірності, любителі політкоректності, що вже притягнули за вуха звинувачення в нацизмі, расизмі і ще багатьох "-ізмах" та політично стурбовані ненависники США в цілому та Голлівуду зокрема, які вже підняли хвилю обурення щодо вигаданої образи нинішніх іранців - нащадків тих стародавніх персів. Сподіваюсь, що серед українських глядачів таких не буде, і вони отримають в повній мірі задоволення від перегляду.

Щоправда змушений нагадати, що Зак Снайдер - відомий прихильник рейтингу "R", через невідповідність якому він свого часу навіть відмовився від крісла режисера фільму "SWAT", тому особливо чуттєві люди можуть бути дещо шоковані реалістичністю кривавого обличчя стародавніх війн, перенесеною на екран, а іншим побажаю приємного перегляду поки що, на мою думку, найкращого в своєму жанрі фільму 2007 року.

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
1 грудня
logo
logo

Вуді Аллен (86)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru