Окуповані (Okkupert)
Автор ідеї: Ю Несбо
Актори: Генрік Местад, Інгеборга Дапкунайте, Крістін Браут-Солхейм, Селоме Емнету, Рагнгільд Гудбрандсен, Ельдар Скар, Ан Дал Торп
Виробництво студії: Yellow Bird
Роки виходу: 2015-
Кількість відзнятих сезонів: 1
Наша оцінка: 9

Норвегія, недалеке майбутнє. Кліматична криза викликає щораз потужніші урагани, які доходять вже до берегів Норвегії. Останній з них, Марія, приносить велику кількість жертв і руйнацій, через що на найближчих виборах перемагає партія зелених, лідер якої, Єспер Берг, обіцяє в першу чергу зайнятися кліматичною проблемою. Головним його рішенням є створення електростанцій на торії, великі поклади якого містяться в землі Норвегії, натомість видобуток нафти й газу ця країна має припинити. Однак його рішення змушує високопосадовців ЄС звернутися до допомоги Росії, щоб вплинути на "неслухняного" союзника. Росіяни викрадають Берга і посилають "зелених чоловічків" на нафтовидобувні платформи Норвегії з метою контролю видобутку. Окупація Норвегії починається...


Я довго думав, що хоча б щось подібне створять представники українського мистецтва - однак там, схоже, все настільки прогнило, що в поєднанні з вищезгаданим самонавіюванням українське телебачення змогло народити тільки низькоякісний серіал "Гвардія", такий собі екранізований погляд малороса на події останніх двох років, де єдиний україномовний герой виглядає, як це традиційно для російського телебачення, недолугим "хохлом", якому вже на третю серію доводиться забути свою мову і перенавчатися на "общєпонятний", а вся суть зводиться до пафосного "ура-героїзму" створення зі старих внутрішніх військ нової Нацгвардії. Такі продукти народжувались в СРСР наприкінці сімдесятих, коли з війни минуло три десятиліття і сама згадка про неї перетворилась на об'єкт державної пропаганди, натомість в Україні кров тече досі і такі "розважальні" спроби говорити про неї, м'яко кажучи, не будуть працювати.

Натомість допомога прийшла звідти, звідки не чекали - з далекої півночі, де літакам з орлами і коронами доводиться все частіше і частіше відганяти від своїх кордонів то "білих лебедів", то "Захисників" з триколорами, які постійно пробують на зуб швидкість реакції королівських ВПС Норвегії. Саме в цій країні в ефір вийшов новий серіал, створений в співпраці норвезького інституту кіно та французької компанії Зодіак. У виробництві були задіяний також франко-німецький телеканал Arte, тож певною мірою це можна вважати і відповіддю на останні події трьох провідних країн ЄС.

Серіал "Okkupert" (в перекладі з норвезької - "Окуповані"), хоч і замислювався досить давно, проте практично всі події були взяті із сьогодення - це видно неозброєним оком. Зав'язка сюжету проста - в недалекому потенційному майбутньому США через економічні негаразди виходить з НАТО, що робить колишній потужний військовий блок малоефективним союзом кількох європейських держав, де головну роль починає відігравати Європарламент. В результаті зміщення центру сили, коли до влади в Норвегії приходить партія зелених і її новий прем'єр-міністр через кліматичну кризу вирішує припинити видобуток нафти і газу, фактично на таємне прохання провідних країн ЄС проти неї розпочинає "гібридну війну" Росія - спочатку захоплюючи бурові платформи для відновлення видобутку, а потім крок за кроком відбираючи суверенітет у країни.

Серіал б'є в ціль відразу з перших кадрів, на яких розгублений прем'єр-міністр Норвегії йде по закривавленому снігу, та і в подальшому не дасть знудитись, особливо громадянину України, який хоч трохи пропускав через своє серце події останніх двох років у своїй країні. Стійке відчуття дежавю при перегляді гарантоване майже щосекунди - від появи "чорних чоловічків", які захоплюють в полон прем'єр-міністра країни і до вступних титрів, які обіцяють в подальших серіях і партизанську боротьбу, і політичні інтриги - все, як ми маємо у себе в реальному житті. Події в кожній серії розвиваються помісячно, власне серії і носять назви місяців року, і показують повзучу окупацію Росією Норвегії, до якої призвело рішення прем'єр-міністра для захисту життів громадян не визнавати факту окупації. Власне це і є головне питання, яке ставить серіал - те саме, яке випливає з різноманітних психологічних ігор (їх є багато на тему життя і смерті: "вагонетка" - маєте обрати, пустити потяг по одній колії, де загине п'ять людей, чи по іншій, де загине одна; "підводний човен" - потрібно визначити, кого рятувати першим з човна, який швидко тоне: молодих дужих чоловіків, дітей, чи жінок), і те саме, на яке майже весь час існування людства доводиться відповідати окремим групам людей: за що варто віддавати своє життя і чи можна розпоряджатися життям інших задля якоїсь мети? Чи варто гинути без союзників в боротьбі з озброєним ядерною зброєю агресором, який, мов той демон з пекла, спочатку приповзає із захованими зубами і пропонує спочатку віддати ніби-то не так і багато - лише свободу вибору, в обмін пропонуючи життя і вціліле здоров'я для тебе і твоїх дітей. Але це лише спроба зачепити за гачок, бо історія неодноразово доводила, що на цьому вимоги агресора ніколи не зупиняються - наступним йде право суду, право себе охороняти, право голосу, і так до кінця, поки жертва не опритомнює, мов той кролик - живою, але безнадійно застряглою в нутрощах у змії.

Сценарій писався людиною широкого кола талантів - Несбьо не лише музикант, а й письменник, який набув слави в таких різних жанрах, як дитяча література та детективи. "Окуповані" Несбьо до дитячої літератури стосунку не мають, хоча тема дітей, які страждають через помилкові рішення дорослих, буде з'являтись майже в кожній серії, нема блокбастерних вибухів та зіткнень танкових армад, адже серіал заявлений, як політичний детектив, а не бойовик. Звісно, майже в кожній серії будуть гинути люди, проте небагато - один-два, принаймні на початку. Звісно, будуть все більше і більше з'являтися мацаки російської влади, які будуть оплітати і розхитувати стовпи норвезького суверенітету, але поступово - спочатку платформи, потім поліцію, юстицію, суд, уряд... І за кожним наступним кроком буде "не пручайтеся, адже у нас ядерна зброя, не пручайтесь, адже ви вже стільки зробили - буде шкода, якщо всі ці поступки були даремно".

І ось вже один норвезький патріот, який виконує законні накази наляканого думкою про відкриту війну з Росією прем'єра, в'яже і віддає до рук іноземців іншого норвезького патріота, який намагався боротися відкрито, не сприймаючи повзучу окупацію. А ось іншого героя, чесного і принципового журналіста, практично виганяє з дому дружина, яка задоволена тим, що її ресторан, який вже майже довелося зачинити через збитки, став місцем постійного відвідування окупантів - щедрих, усміхнених. Кров на їхніх руках є, але її не видно - то й серце спокійне, і гроші здаються чесно заробленими.

Одним словом говорити про нього можна довго - але краще подивитись. Стільки цікавих думок, які породжує серіал (особливо на психологічну тему), стільки аналогій з нашою українською реальністю важко знайти в якомусь іншому телепродукті, тому перегляд, як на мене, буде корисним для громадян України. Втім, і для жителів Норвегії він теж може бути корисним - адже, як показав один норвезький форум, на який я зазирнув, в можливість реальної агресії Росії там практично ніхто не вірить, натомість бояться США, ядерна парасолька яких тільки єдина і береже їх від вивчення російської мови в якості обов'язкової для спілкування з окупаційною владою.
 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Сподобалось дуже.

Написав TNTU,
Дата Неділя, 17 березня 2019 Час 13:47

 1 
Сторінка 1 of 1 ( 1 Коментарі читачів )
Іменинники
28 травня
logo
logo

Кайлі Міноуґ (54)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru