Пенелопа (Penelope)
Режисер: Марк Паланскі
Сценарист: Лесли Кейвені
Актори: Крістіна Річчі Джеймс МакЕвой, Кетрін О'Хара, Різ Візерспун, Пітер Дінклейдж, Річард І. Грант, Саймон Вудс, Ронні Анкона, Нік Фрост, Берн Горман, Найджел Гейверс, Джилліан Генрі, Ленні Генрі, Пол Герберт, Річард Ліф
Кінопрокатник в Україні: Aurora
Виробництво студії: Stone Village Pictures (США)
Рейтинг (в США): PG
Прем'єра в Україні: 30.08.2007

На Пенелопу, що народилася в благополучній сім'ї, накладено стародавнє сімейне прокляття, яке може бути зняте тільки, якщо її покохає хтось "такий же, як вона". Прихована від людських поглядів у величезному маєтку, вона вимушена нескінченно зустрічатися з хлопцями, яких вибирають її батьки в надії видати дочку заміж і зняти прокляття

Рецензія

В дитинстві казки розповіли нам дуже багато цікавого про стосунки принцес та відьом. Зазвичай нічого доброго в них не було: останні переслідували перших в будь-який доступний спосіб: кололи веретеном, труїли яблуками, віддавали драконам, а вже скільки проклинали - не злічити.

Маленька Пенелопа народилась хоч і не у королівському палаці, але теж в досить заможній родині, тому і на її долю випало одне маленьке, пропорційно багатству батьків, сімейне прокляття. Одна відьма з досить поважних, як у порівнянні з відсутністю запрошення на бенкет в казках, причин посприяла, аби дівчинка з"явилась на світ з п'ятачком на тому місці, де у пересічної людини ніс. І хоч той кирпатий носик був досить симпатичним, але мама Пенелопи була настільки шокована, що зачинила дівчинку в будинку, закривши її від усього світу.

Батьки навіть інсценували її похорон, аби лише зберегти дівчатко від жорстокості натовпу. На жаль, матуся була з рафінованих аристократів, практично блакитної крові, що автоматично означало повну відірваність від життя, яким живуть звичайні люди, - інакше б вона знала, що зараз надзвичайно модно вирізнятися в натовпі хоч чимось - екстремальним пірсингом, татуюванням, чи хоча б нетрадиційною орієнтацією, і такий носик зробив би Пенєчку відразу суперзіркою. Натомість бідна дитина просиділа під замком до повноліття, після чого до будинку почали запрошувати претендентів на руку і гарненький посаг. Претенденти ж чи то були розбещені популярністю тої самої орієнтації і тому з ніжною нервовою системою, чи просто дуже аристократичними, але від жаху тікали світ за очі. Так могло б тривати роками, але доля, якій мабуть набридло слухати скарги мамці, повернула події в інше русло.

Скільки ми бачили цього року казок - просто безліч. І фантастичних, і фентезійних, і екранізацій відомих письменників, і зовсім маловідомі твори. Але жодного разу, принаймні за цей рік, не було такого, щоб казка не складалась в першу чергу з дорогих спецефектів та махання мечами чи бластерами, власне не була б "хлопчачою", а зачіпала щось в душі, звертаючись до вічних понять та почуттів. Навіть в нещодавній екранізації "Зоряного пилу" Ніла Геймана вирішили, що тихе й ліричне закінчення історії з чаклункою виглядає занадто несучасно і викинули першоджерело на смітник, вибудувавши натомість цілу примітивну війну в стилі комп'ютерної гри за принципом "вбий дві відьми та переможи боса рівня N". На цьому "героїчному" фоні "Пенелопа" виглядає просто-таки сірою та непомітною, як Попелюшка поруч з мачухою та сестрами в павиному пір'ї та діамантах.

Але ж відомо - не все то золото, що яскраво блищить, та гучно дзвенить. От "Пенелопа" і є таким непомітним, але щирим золотом - спокійна, лірична, інколи весела, інколи сумна, але справжня казка: для дітей та дорослих, для хлопчиків та дівчаток - взагалі для усіх, хто розуміє важку ціну фізичної відмінності від стандарту суспільства. Причому сценарист Леслі Кевені встиг подати в одному фільмі історію не лише фізичної вади одного головного героя, а й моральної - іншого, до того ж у формі цієї подачі де-не-де та й проскакують намагання скопіювати фірмовий стиль Тіма Бертона - як наслідування, а не плагіат. І якщо у когось не прокинеться в душі співчуття до ігромана Макса, коли він буде перебирати клавіші давно забутого роялю, то великі і прекрасні очі Крістіни Річчі, які, визираючи понад картатим шаликом, з невимовною гамою емоцій оглядають вперше побачений світ точно не залишать байдужими нікого. Ці дві ролі були виконані просто чудово, особливо треба відзначити роботу Крістіни Річчі , яка за один рік відмінно довела, що може однаково добре зіграти і "важкого" підлітка, і домашню аристократичну "пестунку". Втім, навіть другорядні актори не пасуть у режисера-дебютанта Марка Паланскі задніх, як це інколи буває навіть у іменитих майстрів: що батьки Пенелопи, що істеричний нащадок династії Вандерманів - усі на висоті. Навіть Різ Візерспун, яка з'являється в маленькій, практично епізодичній ролі, і та встигає сяйнути своєю грою. Хоча її головний внесок до цього фільму був не акторською майстерністю - колишня зірка "Жорстоких ігор" перестала гратися в законних білявок і створила свою власну продюсерську компанію "Type A Films", продуктом якої і є "Пенелопа". І треба сказати, що жіноча рука дуже добре відчувається в стрічці, хоч і працювали над нею чоловіки.

Не знаю навіть, як складеться доля цього фільму. Він точно не стане таким надпопулярним, як той же "Зоряний пил" - тут нема нетрадиційних піратів та недешевих спецефектів, та й не вбивають нікого. І до скарбниці прихильниць стилю Барбі він теж не потрапить - замало рожевого кольору, це не "Щоденник принцеси", натомість тут є велика психологічна частина, для усвідомлення якої потрібно думати, що представники "покоління пепсі" не дуже люблять. До справжніх же драм, які поповнюють колекції кіноманів, на зразок "Історії кохання", їй все-таки досить далеко. Скоріше за все він стане просто казочкою для дітей та дорослих, які зможуть її оцінити - одноразовим, але дуже приємним задоволенням. А хто сказав, що це погано?

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru