Гангстер (American Gangster)

Режисер: Рідлі Скотт
Сценарій: Стівен Зейлліан
Актори: Дензел Вашингтон, Рассел Кроу, Куба Ґудінг-молодш.
Кінопрокатник в Україні: B&H
Виробництво студії: Universal Pictures (США)
Рейтинг (в США): R
Прем'єра в Україні: 13.12.2007

1970-ті роки в Америці, детективи працюють над тим, щоб зруйнувати наркотичну імперію Френка Лукаса, наркобарона з Мангеттена, який примудряється протягувати в країну наркотики в трунах солдатів, що загинули на полях в'єтнамської війни.

"Війна заразлива" - сказав колись великий політик і президент США Франклін Рузвельт. Якби його наступники на цьому посту дослухались до цих розумних слів, вони навряд чи дозволили всього лише через двадцять років втягнути свою країну у в"єтнамську війну, котра закінчилася не лише численними жертвами і практично поразкою у військовому плані, а й нищівною поразкою США в плані моральному - в суспільстві панували, м"яко кажучи, антиурядові настрої, а країна була наповнена двадцятирічними інвалідами зі зламаною психікою та хіппі, які за допомогою різноманітних засобів "стимулювали" свідомість. Саме в цей буремний період зійшла зірка Френка Лукаса, чия біографія, описана в статті журналу "New York", стала першоджерелом для фільму "Американський гангстер". Колишній водій та охоронець чорношкірого наркобоса Еллсуорта "Bumpy" Джонсона після смерті останнього дуже швидко його перевершив, вигадавши кілька нових ходів, якими і до цього часу інколи користуються злочинці. Він підійшов до питання продажу наркотиків прагматично, як до бізнесу. Головними завданнями було знизити ціну, підвищити якість та забезпечити безперешкодну доставку - все це вдалося Лукасу.

Саме в його темношкіру голову прийшла ідея використовувати цинкові труни з солдатами, які гинули через тупість політиків та військових на іншому краю світу, як тару для центнерів пресованого героїну, до того ж без жодного ризику огляду митниками чи спецслужбами. Його новий різновид героїну під назвою "Синя магія" був набагато чистіший, дешевший, і його було дуже багато, тож не дивно, що дуже швидко Лукас став заробляти до мільйона доларів на день, вдягатись в шуби з шиншили та розкидатись грошима. Взята ним у сицилійської мафії ідея створювати кістяк організації з родичів не досить вдало спрацювала через банальну різницю менталітетів італійців та африканців, тому через деякий час Френк опинився за ґратами і, як безліч мафіозо до і після нього, почав здавати поліції всіх, кого знав, аби уникнути довічного ув'язнення. В обмін на більш ніж сто виданих імен Френк відсидів всього лише шість років, втративши всі статки, через три роки знову потрапив за ґрати за продаж наркотиків, відсидів ще сім років і вирішив почати спокійне життя. Він навіть зустрівся зі своїм давнім конкурентом Ніккі Бейрнсом і вони за філіжанкою кави розповіли журналістові Маркові Джекобсону свою історію.

Фільм за мотивами цієї статті пережив безліч неприємностей з виходом - лише режисерів з 2000 року, коли розпочалась робота, змінилось п"ятеро, в тому числі спробували свої сили Брайан Де Пальма та Антуан Фукуа. Стрічку, зрештою, довелося закінчувати Рідлі Скотту, котрий, хоч і був найпершою кандидатурою на режисерську посаду, встиг за час, поки продюсери вирішували різноманітні проблеми, зняти цілих три фільми. Втім, неодноразове переписування сценарію, зміни акторського складу та знімальної групи, невизначеність з бюджетом та інші фактори не могли не накласти свій відбиток на фільм, і цей відбиток затьмарив собою усіх знаменитостей, які намагались врятувати цей "довгобуд". Сценарій вийшов прямим клоном неповторного "Хрещеного батька", скороченим до двох з половиною годин - замало, аби викласти детальну історію і забагато для одного фільму, який висидить далеко не кожен. Скорочення, до того ж, вийшло абсолютно хаотичне - становлення Лукаса викладено абсолютно невиразно, натомість незначні події займають невиправдано багато екранного часу, наганяючи нудьгу і сон, а хаотичне монтування наводить на думку, що фільм підганяли під розумні часові рамки ледь не перед прокатом, і на уважне стеження за тим, як частини, що залишились, пасуватимуть одна до одної просто не було часу.

Жертвами сценарію та такого похапливого монтування став не лише сюжет, а й актори. Дензел Вашингтон дуже схожий на свого реального героя, але він не виглядає актором, що грає роль, лиш маріонеткою, тому різкі зміни від холоднокровного бізнесмена до необережного наркодилера викликають щонайменше подив. Улюбленцю ж Скотта, Расселу Кроу, взагалі нема чого робити в картині, для його гри просто не залишили ані місця, ані можливостей - мелодраматичні моменти про людину, котра "одружена на своїй роботі", через що і страждає, виглядали вставками з іншого фільму. Одним словом - народна мудрість про гонитву за двома зайцями черговий раз підтвердилась. Можливо в некоригованому для прокату варіанті на DVD фільм буде виглядати пристойніше, але це вже абсолютно інша історія.

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
17 квітня
logo
logo

Дженіфер Гарнер (49)
logo
logo

Шон Бін (62)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru