Найвидатніші гетьмани та кошові отамани України
Українська

Для широких верств населення історія є наукою маловідомою і, на думку більшості, непотрібною. У формуванні такої думки з одного боку винна система освіти, яка не прищеплює дітям любов до наук, а радше відбиває будь-яке бажання з ними знайомитись, з іншого - не одне століття панування влади, яка постійно намагалась цю саму історію переписувати так, як їй було потрібно. На щастя, в наші часи у кожного є вільний доступ до різних точок зору, розібратися в розмаїтті яких здебільшого важко навіть спеціалісту, що вже казати про людей, які вирішили самотужки почати ознайомлення з історією своєї країни: в одній книжці історична особа зображується зрадником, в іншій - героєм, а в третій про неї взагалі жодного слова. Найчастіше такий широкий діапазон оцінок стосується горезвісної Руїни - періоду історії України, коли протягом кількох десятиліть влада в країні змінювалась ледь не щомісяця, а саму країну то об'єднували, то роздирали на шматки між трьома сильними і впливовими сусідами. Як відомо, в результаті один сусід таки виграв те, що залишилось в результаті тривалої братовбивчої війни, через що багатьом гетьманам та кошовим отаманам було протягом тривалого часу створено досить негативний образ, який відображав думку влади про їхні вчинки.

Досить цікавий варіант вивчення історії запропонував Віктор Васильович Нартов. Оскільки не можна за браком документів та великим проміжком часу, що пройшов з того періоду, оцінити об'єктивно тих чи інших осіб, а сухі факти мало що говорять пересічному українцю і до того ж їх важко запам'ятовувати, книжка "Найвидатніші гетьмани та кошові отамани України" побудована за іншим принципом - вона не обмежується наведенням короткої біографічної довідки і не пропонує читачу точку зору автора на історичну постать. Кожен її розділ - це збірка цитат з різних джерел, які містять точки зору на той чи інший період життя українських гетьманів, інколи навіть цілком протилежні, адже використовуються не лише сучасні джерела, а й "Українська радянська енциклопедія", думки російських та українських істориків, і навіть цитати зі статей журналістів та з художніх історичних творів і пісень. Враховуючи, що при цьому в книзі охоплено весь період існування вільної козацької держави Запорізької Січі від її легендарного засновника Дмитра Вишневецького до останніх гетьманів-мучеників Полуботка та Калнишевського, а також останнього кошового отамана Задунайської Січі Йосипа Гладкого, читач отримує можливість побудувати свою власну думку щодо видатних діячів січового товариства, яка не буде викривлена офіційною пропагандою та піддана впливу якогось конкретного письменника.

Зрештою, головна проблема шкільного викладання історії в тому, що воно не будується саме на таких засадах - вивчення історичних фактів з різних сторін. Через це рік за роком українські школи випускають у великий світ людей, що або запрограмовані думати за єдиним шаблоном, або взагалі вважають вивчення історії марнуванням часу. Свого часу Гегель сказав: "Історія вчить лишь того, що вона ніколи нічому не навчила народи" і життя народів за цим принципом вигідне будь-якій владі, адже той, хто не знає своєї історії навряд чи буде цікавитись тим, куди його ведуть правителі. Добре, що завдяки таким працям, що стоять на межі наукової та популярної літератури людей, що будуть знати історію стане більше - може ми таки чомусь зрештою навчимося.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru