Артуро Перес-Реверте: Про імбецилів та шампанське

Думаю, що ви теж звернули увагу на появу нової моди обливатися шампанським: треба взяти пляшку, гарненько струснути, вирвати корок і - хто не сховався, я не винен! Останнім часом жоден джекпот в лотереї, день народження чи фінал автогонок не обходиться без бризок шампанського на всі боки. Народ вищить від захоплення, неначе вважає справою свого життя давати роботу пральням. Коли який-небудь розумник, проскочивши стрімголов п'ять тисяч кілометрів на своїй супердорогій гоночній тачці і збивши дорогою верблюда, двох собак та семеро аборигенів, першим приходить до фінішу в Мадриді чи Дакарі, він не знаходить кращого способу висловити свою радість, аніж розрядити п'ятилітровий «магнум» на фотографів, телекамери і топ-моделей, котрі піднялися на п'єдестал, щоб вручити переможцеві премію і поцілунок в щічку - та про всяк випадок продовжують посміхатися, сподіваючись, що їх запросять в «Томболу» розповісти, як це було з Хесуліном - вірний спосіб зробити кар'єру і засвітитися на сторінках «Інтерв'ю».

З лотереями справи йдуть ще гірше. Щасливчик, який взяв бога за бороду, поспішає поділитися своєю радістю зі всім навколишнім світом, щоб ні у кого не залишалося сумнівів в тому, що він і є найсправжнісінький везунчик. Для цього бовдур відправляється в бар, зве друзів, відкорковує пляшку «Кордонью» чи «Гайтеро» залежно від того, встиг він зазирнути дорогою в банк за готівкою чи ні, та обдає піною всіх навколо - щоб ті, хто нічого не виграв, і ті, хто просто проходив поруч, могли розділити його тріумф. А вже коли поруч опиняються камери і є можливість потрапити до теленовин, тоді замість відібрати у хулігана пляшку люди починають голосно реготати, танцювати, ляскати в долоні і доводити себе до екстазу, повторюючи: на щастя, на щастя. Дехто навіть притягує свою тещу з пластиковим стаканчиком, щоб вона могла облити всіх в кварталі Марія-Тереса-Кампос. Психи.

Не можу не повторити слова чудового Маноло Вісента, іспанця, моряка і мого друга: «Не думаю, що була коли-небудь епоха, коли кретини мали так багато влади, коли ідіоти були такі самовдоволені, коли дурість проникала, подібно вогкості, у вікна дому і пори шкіри людей». Навряд чи можна сказати точніше. Ніколи ще в історії людства не було часу, подібного нашому. Завдяки вірусам, які поширює телебачення, і соціальній мімікрії людина зуміла досягти запаморочливих висот і, як не дивно, продовжує рухатися догори.

Звісно, дурість і фанатизм з'явилися не вчора - вони властиві людині. І раніше траплялися колективні істерики, ментальні епідемії і безглузді пошесті самих різних видів. Але ніколи ще хвороба не розповсюджувалася так швидко, а наслідки її не були такими гіркими. Будь-яка нісенітниця, безглузда фраза, дурнувата пісенька за допомогою телебачення миттєво облітає мільйони людей. І ось її вже повторюють на кожному розі, перебільшують, перебріхують, доводять до абсурду, співають, танцюють, переповідають в автобусах і метро; вона проникає всюди, в'язне в зубах, виривається навіть у тих, від кого цього зовсім не чекаєш. Клінтон танцює «Макарену» напередодні Натівських бомбардувань Косова. Міністр, пояснюючи свої дії, цитує «Великого Брата». Вісімдесятирічні люди похилого віку танцюють на дискотеці в Бенідормі. Божевільні водії уявляють себе Карлосом Сайнсом. Кретин, що виграв в лотерею, обливає всіх своїх ближніх шампанським, неначе виграв «Ролан Гаррос», а ближні зображають захоплення і не дочекаються, коли ж прийде їх черга зробити те саме. Все це різні прояви феномена колективної дурості, що надійно пустила коріння в нашому суспільстві. Озираючись, ти замислюєшся: невже лише я бачу, що відбувається? Не може бути, щоб інші нічого не помічали. Поки одного прекрасного дня, подивившись на своє віддзеркалення ти не вигукнеш, як Даміан на острові Молокай: «Ну і вигляд!.. Здається, я підхопив ту ж заразу».

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Ваш коментар:Артуро Перес-Ревер... ...

Наберіть свій коментар нижче

(обов'язкове поле)

(обов'язкове поле)

Ваш email не буде опубліковано на сайті, він буде відомий лише адміністратору блога
Дуже цікава стаття.

Написав TNTU,
Дата Неділя, 17 березня 2019 Час 13:41

Образцовый дом для умалишенных: http://chevo.su/?p=59 журнал 'Огонёк', 1902-й год.

Написав Андрей,
Дата Вівторок, 24 червня 2014 Час 11:35

 1 
Сторінка 1 of 1 ( 2 Коментарі читачів )
Іменинники
25 жовтня
logo
logo

Адам Голдберг (51)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru