Артуро Перес-Реверте: Бридка марка

arturo peres-reverte Одержавши днями листа, я виявив на конверті фізіономію Фердинанда VII (1784-1833). Зверніть увагу, пане, сказав я собі, з усіх правителів цієї країни, добрих чи поганих, на марку потрапив найбридкіший виродок, який колись носив корону. Самий підлий, несправедливий і боягузливий король за всю історію Іспанії, що бачила чимало негідників на троні. Гойя, глухий художник, що вмів читати в людських серцях, зобразив цього короля із злим, перекошеним лицем, але все одно не зумів передати всієї мерзотності його натури. Віроломство, тупість і наполегливе неуцтво політиків і монархів позбавляють мене залишків терпимості і примушують мріяти про гільйотину посеред міської площі. Особливо у випадку з Фердинандом. Бо цей правитель, голова якого, на відміну від його французького ідіота-кузена, так і не потрапила в корзину, був нікчемним і підлим, але зовсім не тупим. Всі найпідліші його вчинки - зрада Наполеона, чорна реакція після вигнання французів, правління камарильї святош і пройдисвітів, зневажання самої прогресивної в світі конституції, варварський деспотизм - були добре продуманими кроками. Фердинанд Бурбон виявився здатним звинуватити своїх прибічників в змові проти Годоя, лизати чоботи французові, що замахнувся на його владу, відправити на смерть тих, хто повернув йому корону. І всі ці вчинки він ретельно готував, добре зважуючи всі "за і проти". Він був геть як ті лиходії із старого кіно, тільки гірше. Він був збіса поганим королем.

Майже рік тому я дивився в театрі п'єсу Моратіна "Коли дівчата говорять "так". Старого дона Дієго блискуче грав Фернандо Каба. Слухаючи, як дон Дієго вимовляє знамениті слова: "Це право сильного, влада, якій не можуть опиратися молоді", я подумав про те, як нещасна наша країна. Здається, ось-ось попереду з"явиться світло, але якась сила знов і знов штовхає нас в безодню.

Ледве ми стали римлянами, заговорили латиною і навчилися будувати акведуки, як прийшли варвари. Коли після Відродження настало Золоте століття і ми стали наймогутнішою в світі державою, з'явилися Лютер і Кальвін, почалася Контрреформація, і знову все пропало. Коли епоха Просвіти і революцій відкрила перед нами небачені можливості, коли наступив час Моратіно, Ховельяноса та Гойі, почалася війна з Наполеоном і прогресистів затаврували, як "офранцужених", а підлого Бурбона оголосили рятівником нації. Тоді в країні ще були військові, які вміли читати і думати, народ, здатний об'єднатися і прогнати французів, політики, що відправилися до Кадісу, аби скласти бездоганну конституцію. І тут Фердинанд зумів повернути собі корону, на яку не мав жодних прав, і за допомогою фанатиків-священиків зруйнував все: відмінив конституцію, закрив театри і газети, піддав переслідуванням тих, хто насмілився виступити проти нього. Спочатку Міну, змушеного відправитися у вигнання, потім Рієго, Мансанареса, Маріана Пінеду. Незабаром Англію і Францію заполонили біженці, а в Іспанії тим часом розгорнулася жахлива реакція, як бувало завжди, варто лишень було народу підняти голову. А коли наш герой відправився на той світ, корону успадкувала його недоумкувата дочка Ісабеліта, і почалися карлістські війни.

Зізнаюсь, спочатку я хотів попросити, щоб мені більше не надсилали листів з такими марками. Проте, подумавши як слід, я вирішив, що це неправильно. Завжди знайдеться мерзотний негідник, готовий здійснювати підлості, прикриваючись релігією, расою, нацією, мовою і бог знає чим ще - місцевий правительчик-реакціонер, що без утоми базікає про демократію, а насправді готовий знову кинути нас у прірву.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
28 травня
logo
logo

Кайлі Міноуґ (54)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru