Артуро Перес-Реверте: Господарі життя

peresreverte_arturoВи залежите від них, не підозрюючи про це. Швидше за все, ви ніколи з ними не зустрінетеся, але ваше життя і майбутнє ваших дітей - в руках цих негідників, в органайзерах і комп'ютерах. Ви не знаєте їх в обличчя, але від них залежать і масштаби безробіття, і показники економічного зростання. У вас немає нічого спільного. Що може об'єднувати касирку або слюсаря з типами, які вчилися в Гарварді, закінчили магістратуру в Токіо, а зараз зустрічають світанок на Волл-стріт або мадридській Больсе і міркують про неолібералізм і макроекономічні ризики, пересипаючи мову англійськими термінами на зразок long-term capital management. У вас немає анінайменшого шансу зустрітися з одним з цих воротил бізнесу, здатних в будь-який момент зруйнувати ваше життя. Якщо це трапиться, вам їх не дістати. Вони завжди залишаються в тіні, ці фінансові акули, блискучі аналітики, експерти, що безпомилково чують власну користь. Вони ніколи не залишаються в програші.

Вони нічого не створюють, тільки спекулюють. Вони придумують запаморочливі комбінації, що не мають нічого спільного із справжньою економікою. Вони будують карткові будиночки і повітряні замки, а Сильні Світу Цього зі шкіри лізуть, аби лише поселитися в цих ненадійних будівлях. Це неодмінно спрацює, твердять вони. Ви нічого не втрачаєте. Ризик мінімальний. Найбільші компанії довіряють їм. Знамениті журналісти ручаються за них. Якість їх роботи гарантує Нобелівська премія з економіки. І ось вже президент усім відомого банку з філіями на території всієї Європи, і голова міжнародної асоціації фінансових інститутів, і рада директорів найбільшого банку Латинської Америки, і Євразійський консорціум і бог знає хто ще з головою кидаються в чергову авантюру і потирають руки в передчутті небувалих прибутків. А коли перша операція проходить вдало, вони ризикують ще більше: була не була, не щодня випадає шанс заробити стільки грошей. Не важливо, що їх спекуляції не мають нічого спільного з реальною економічною ситуацією і життям звичайних людей. Це не заважає фінансистам тріумфувати і вітати один одного. І солідні банки вже готові поставити на карту всі свої валютні резерви. Ось воно, панове! Зараз почнеться райське життя.

І раптом виявляється, що ні. Раптом з'ясовується, що первинний задум був зовсім не бездоганний. І що слова "високий ступінь ризику" означають саме те, що вони означають, а саме - високий ступінь ризику. Карткова конструкція розвалюється. Всі ці спеціальні фонди, що з кожним днем відіграють в світовій економіці все зловіснішу роль, разом виявляють свою неспроможність. Як не дивно, ті, хто затіяв аферу, нічого не втрачають. Платити за справи двоногих акул, що звикли поводитися з світовою економікою, як з фішками для гри в "Монополію", доводиться нам з вами. Прибуток залишається приватним, але помилки оголошуються колективними, а втрати розділяються на всіх. Розплачуватися власним гаманцем за порятунок світу доведеться співробітникові комерційного підприємства Маріано Пересу Санчесу та мільйонам таких же, як він, бідолаг, які щодня встають о шостій ранку, щоб прогодувати сім'ю.

Така реальність. Ніхто не поспішає прощати бідним країнам їх борги, натомість стає все більше фондів, які слугують прикриттям для любителів грати в російську рулетку, тримаючи пістолет біля чужої скроні. Ось що пропонують нам володарі світової економіки: неолібералізм без меж і шахрайство без сорому.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
28 травня
logo
logo

Кайлі Міноуґ (54)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru