Артуро Перес-Реверте: Про імбецилів та шампанське

Думаю, що ви теж звернули увагу на появу нової моди обливатися шампанським: треба взяти пляшку, гарненько струснути, вирвати корок і - хто не сховався, я не винен! Останнім часом жоден джекпот в лотереї, день народження чи фінал автогонок не обходиться без бризок шампанського на всі боки. Народ вищить від захоплення, неначе вважає справою свого життя давати роботу пральням. Коли який-небудь розумник, проскочивши стрімголов п'ять тисяч кілометрів на своїй супердорогій гоночній тачці і збивши дорогою верблюда, двох собак та семеро аборигенів, першим приходить до фінішу в Мадриді чи Дакарі, він не знаходить кращого способу висловити свою радість, аніж розрядити п'ятилітровий «магнум» на фотографів, телекамери і топ-моделей, котрі піднялися на п'єдестал, щоб вручити переможцеві премію і поцілунок в щічку - та про всяк випадок продовжують посміхатися, сподіваючись, що їх запросять в «Томболу» розповісти, як це було з Хесуліном - вірний спосіб зробити кар'єру і засвітитися на сторінках «Інтерв'ю».

З лотереями справи йдуть ще гірше. Щасливчик, який взяв бога за бороду, поспішає поділитися своєю радістю зі всім навколишнім світом, щоб ні у кого не залишалося сумнівів в тому, що він і є найсправжнісінький везунчик. Для цього бовдур відправляється в бар, зве друзів, відкорковує пляшку «Кордонью» чи «Гайтеро» залежно від того, встиг він зазирнути дорогою в банк за готівкою чи ні, та обдає піною всіх навколо - щоб ті, хто нічого не виграв, і ті, хто просто проходив поруч, могли розділити його тріумф. А вже коли поруч опиняються камери і є можливість потрапити до теленовин, тоді замість відібрати у хулігана пляшку люди починають голосно реготати, танцювати, ляскати в долоні і доводити себе до екстазу, повторюючи: на щастя, на щастя. Дехто навіть притягує свою тещу з пластиковим стаканчиком, щоб вона могла облити всіх в кварталі Марія-Тереса-Кампос. Психи.

Не можу не повторити слова чудового Маноло Вісента, іспанця, моряка і мого друга: «Не думаю, що була коли-небудь епоха, коли кретини мали так багато влади, коли ідіоти були такі самовдоволені, коли дурість проникала, подібно вогкості, у вікна дому і пори шкіри людей». Навряд чи можна сказати точніше. Ніколи ще в історії людства не було часу, подібного нашому. Завдяки вірусам, які поширює телебачення, і соціальній мімікрії людина зуміла досягти запаморочливих висот і, як не дивно, продовжує рухатися догори.

Звісно, дурість і фанатизм з'явилися не вчора - вони властиві людині. І раніше траплялися колективні істерики, ментальні епідемії і безглузді пошесті самих різних видів. Але ніколи ще хвороба не розповсюджувалася так швидко, а наслідки її не були такими гіркими. Будь-яка нісенітниця, безглузда фраза, дурнувата пісенька за допомогою телебачення миттєво облітає мільйони людей. І ось її вже повторюють на кожному розі, перебільшують, перебріхують, доводять до абсурду, співають, танцюють, переповідають в автобусах і метро; вона проникає всюди, в'язне в зубах, виривається навіть у тих, від кого цього зовсім не чекаєш. Клінтон танцює «Макарену» напередодні Натівських бомбардувань Косова. Міністр, пояснюючи свої дії, цитує «Великого Брата». Вісімдесятирічні люди похилого віку танцюють на дискотеці в Бенідормі. Божевільні водії уявляють себе Карлосом Сайнсом. Кретин, що виграв в лотерею, обливає всіх своїх ближніх шампанським, неначе виграв «Ролан Гаррос», а ближні зображають захоплення і не дочекаються, коли ж прийде їх черга зробити те саме. Все це різні прояви феномена колективної дурості, що надійно пустила коріння в нашому суспільстві. Озираючись, ти замислюєшся: невже лише я бачу, що відбувається? Не може бути, щоб інші нічого не помічали. Поки одного прекрасного дня, подивившись на своє віддзеркалення ти не вигукнеш, як Даміан на острові Молокай: «Ну і вигляд!.. Здається, я підхопив ту ж заразу».

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Дуже цікава стаття.

Написав TNTU,
Дата Неділя, 17 березня 2019 Час 13:41

Образцовый дом для умалишенных: http://chevo.su/?p=59 журнал 'Огонёк', 1902-й год.

Написав Андрей,
Дата Вівторок, 24 червня 2014 Час 11:35

 1 
Сторінка 1 of 1 ( 2 Коментарі читачів )
Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru