Артуро Перес-Реверте: Послухай, приятелю

arturo peres-reverte

Послухай, приятелю, твоя сестра каже, що ти зовсім відбився від рук і щоразу заходиш все далі. Ти вже перепробував усе, що тільки можна. Випивка і пігулки, пігулки та випивка, і дві пачки цигарок на день — занадто для твоїх де’вятнадцяти років. Ти покинув свою дівчину, або, скоріш, вона тебе покинула, тому що більш не могла цього терпіти. Ти повертаєшся бозна коли за північ і носишся вулицями, забувши про світлофори. Ти постійно кричиш на свого батька і взагалі чхати хотів на всіх. Ти витаєш у хмарах і нізащо не бажаєш повертатися до цього життя у лайні. Можна подумати, що попереду у тебе ціла вічність.

Твоя сестра сподівається, що я зможу на тебе вплинути: адже ти читаєш мої щотижневі замітки, і моя думка тобі не байдужа. Навряд чи тобі насправді цікава моя думка, але твоя сестра, для домашніх - Бембі, вірить у мене. Вона благає мене зробити диво, ніби я пресвята діва лурдська. А я гадки не маю, що тобі сказати. Зі щасливими фіналами я не в ладу, а фею останній раз зустрічав у Сараєві. Її згвалтували, а потім засунули чарівну паличку їй між ніг. Сподіваюся, ти мене зрозумів.

Та все ж я повинен поговорити з тобою. Інакше мене загризе совість. Я роблю це не для тебе — тебе я зовсім не знаю, — а для Бембі. Якщо я обдурю її, вона перестане читати мої книги і мріяти про зустріч з отцем Куартом або Лукасом Корсо. А тому сядь і вислухай мене. Я сказав, що зовсім тебе не знаю, але це не так. Щоб знати все про тебе, достатньо знати країну, в якій ти живеш, телепередачі, які ти дивишся, скотів, які планують за тебе твоє життя, і політиків, за яких голосують твої тато з мамою. Пізнати тебе не важко, якщо уявити собі фірму, в якій ти надривався все літо, і роботу, яка п'є соки з твоєї колишньої нареченої, і тугу, яка гризе твоїх друзів. Я й сам це бачу, повір мені. Життя суцільне лайно, і слово «майбутнє» нічого не означає. Як бачиш. насправді я добре тебе знаю.

Втім, я повинен сказати тобі ще дещо. Світ дістався тобі таким, яким він є. Було б чудово, якби на твою долю залишилися революції, які можна зробити, мрії, які можна втілити в життя, ідеї, які варто захищати на барикадах. Але ти знаєш - точніше, відчуваєш, - що всі революції вже відбулися, а їх плодами скористалися ті ж, хто й завжди. У цьому фільмі перемагають погані хлопці, а хороші залишаються на вулиці під дощем. Я кажу так, друже, оскільки бачив це своїми очима в різних частинах світу. Я бачив це далеко від дому і тепер бачу тут. Відвага і дружба відійшли у минуле разом з газовими ліхтарями.

Але дещо все ж залишилося, повір моєму слову. Коли йдуть в минуле загони героїв, приходить черга героїв-одинаків. Коли вмирають Боги і Герої з великої літери, настає час повсякденного героїзму. Уяви собі пішака, який залишився наодинці на шахівниці. Озираючись на усі боки, він бачить, що короля повержено, королева виявилася зрадницею, а кінь і тура роблять гроші. Але пішак все ще тут, на своїй крихітній клітинці — у фортеці, яку потрібно захищати, в єдиному притулку, де можна сховатися від холоду, що панує назовні. А значить — потрібно продовжувати боротьбу. Тут я битимуся до кінця. І тут я помру.

Зброю кожен обирає сам. Вірні друзі, кохана жінка, заповітна мрія або мета, можливо — книга. Озирнися, і ти побачиш такого ж пішака. Він змучений і самотній, але прагне триматися рівно і, можливо, читає книгу. Це додасть тобі сил. Скільки захоплюючих пригод, великих доль, дивовижних бачень починалося з такої дрібниці, як перша сторінка книги. Я знаю, чого варті мої поради, друже. Виходу немає, нам залишається приймати все як є. Але це не так вже й мало. Розуміти, що ми народжуємося, живемо і помираємо в абсурдному світі, і витримувати удари долі з гордо піднесеною головою, боротися до останку, шукаючи підтримки у інших самотніх пішаків, які, подібно тобі, ведуть битву на своїх покинутих клітинках. Одного разу ти зрозумієш, що все не так вже й сумно. Люди тиняються по землі втраченими вже багато тисяч років, і щоразу повторюється одна і та ж історія. Відрізняються тільки наші життя і наші смерті.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
28 січня
logo
logo

Елайджа Вуд (39)
logo
logo

Росамунд Пайк (41)
logo
logo

Френк Дарабонт (61)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru