Артуро Перес-Реверте: Привид Тампля

 Я ніби повернувся в минуле, в дідову бібліотеку: хмарний день, сіре світло, старі книги на полицях. Десятирічний хлопчисько примостився з книжкою біля вікна. Книжка називається «Кавалер де Мезон-Руж». На обкладинці ім'я автора - Олександр Дюма. Хлопчик жадібно читає сторінку за сторінкою, вражений дивовижною історією: любов і дружба, бурхливі дні французької революції, на площі - скривавлена гільйотина, розкрита змова, невдала спроба врятувати Марію-Антуанету, гірка доля маленького Капета, Людовика XVII, сина страченого монарха.

Відтоді пройшло багато років, але я не можу забути хлопчика, котрий читав про темну долю свого однолітка, спадкоємця французького престолу, якого було розлучено з батьками - він залишився сиротою і врешті-решт згинув десь серед революційного безумства. Мені було стільки ж років, скільки йому, і, як будь-який пристрасний читач, я уявляв себе на місці дофіна: якоюсь мірою його доля була моєю. Цей роман, вельми посередній порівняно з «Графом Монте-Крісто» або «Трьома мушкетерами», залишив глибокий слід в моїй душі. Час проходить, і не можна знати наперед, що з минулого можна буде понести з собою в заплічній торбі. Образ маленького Капета і таємниця його смерті залишилися зі мною назавжди, як залишається справжня загадка, дарована книгою, життям або історією. Потім я прочитав «Повість про два міста» і «Яскраво-червоний первоцвіт», щось з Бальзака, Феваля і Сю, «Історію французької революції» Тьєра, біографію Марії-Антуанети, написану Стефаном Цвейґом та інші книжки. Трапляється, що вчасно прочитані сторінки відкривають шлях, який приводить тебе до історій, про які ти й не підозрював, до прекрасних і таємничих світів. Тому дурні, що зневажають будь-які книги, незалежно від того, що в них написане, лише бісять мене. На перший погляд книга - тільки книга і нічого більше, але, відкриваючи її, неможливо вгадати, яка чарівна дорога розвернеться перед тобою. Якщо не вірите, запитайте у моїх друзів. Один,«проковтнувши» в дитинстві «Койота», став найбільшим фахівцем з франциськанських місій в Каліфорнії та з іспанського культурного впливу в Північній Америці. Інший починав з «Трьох мушкетерів» і «В'язня Зенди», а зараз він - директор Національної бібліотеки.

Майже сорок років потому, як я прочитав «Кавалера де Мезон-Руж», дослідники з Мюнстерського університету змогли розкрити таємницю дофіна. Дописаний епілог історії, яка почалася для мене дощовим ранком в дідовій бібліотеці. Як часто роздумував я про долю нещасної дитини, хворобливої і розумної, спадкоємця престолу, розлученого з матір'ю і відданого для перевиховання в республіканському дусі грубому шевцеві Симонові - він зазнав немало принижень і позбавлень, перш ніж зникнути безслідно. Від юного Людовика не залишилося нічого, окрім таємниці. Іноді життя намагається наслідувати романам.

Лікар, що розтинав у 1795 році десятирічного в'язня Тампля, померлого від туберкульозу, забрав серце маленького мерця, загорнувши його в хустку. Спочатку серце заспиртували, потім муміфікували. Два століття воно переходило з рук в руки, поки не опинилося в науковій лабораторії. Порівняльний аналіз його ДНК з ДНК Марії-Антуанети, остаточно розвіяв таємницю: хлопчик, померлий в Тамплі восьмого червня був дофіном Франції. Злощасний труп кинули в загальну могилу і засипали негашеним вапном. Справу закрито.

Минуло сорок років з того часу, як ми з дофіном вперше подивилися одне одному у вічі - маленький привид зі сторінок «Кавалера де Мезон-Руж» відповів на всі питання і упокоївся з миром. Я сам до ладу не знаю, що відчуваю тепер. З роками наші серця дорослішають. Хлопчисько, який колись читав книжки в бібліотеці свого діда, побачив немало дитячих трупів в братських могилах - зовсім не в романах Дюма. Я часто задаюся питанням, що сталося б з Іспанією, якби здогадалися гільйотинувати Карла IV і Марію Луїзу, а їх виродкові, що правив під ім'ям Фердинанда VII, зробили б своєчасний розтин.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
11 травня
logo
logo

Джефрі Донован (53)
logo
logo

Наташа Річардсон
(1963 - 2009)

logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru