Артуро Перес-Реверте: Привид Тампля

 Я ніби повернувся в минуле, в дідову бібліотеку: хмарний день, сіре світло, старі книги на полицях. Десятирічний хлопчисько примостився з книжкою біля вікна. Книжка називається «Кавалер де Мезон-Руж». На обкладинці ім'я автора - Олександр Дюма. Хлопчик жадібно читає сторінку за сторінкою, вражений дивовижною історією: любов і дружба, бурхливі дні французької революції, на площі - скривавлена гільйотина, розкрита змова, невдала спроба врятувати Марію-Антуанету, гірка доля маленького Капета, Людовика XVII, сина страченого монарха.

Відтоді пройшло багато років, але я не можу забути хлопчика, котрий читав про темну долю свого однолітка, спадкоємця французького престолу, якого було розлучено з батьками - він залишився сиротою і врешті-решт згинув десь серед революційного безумства. Мені було стільки ж років, скільки йому, і, як будь-який пристрасний читач, я уявляв себе на місці дофіна: якоюсь мірою його доля була моєю. Цей роман, вельми посередній порівняно з «Графом Монте-Крісто» або «Трьома мушкетерами», залишив глибокий слід в моїй душі. Час проходить, і не можна знати наперед, що з минулого можна буде понести з собою в заплічній торбі. Образ маленького Капета і таємниця його смерті залишилися зі мною назавжди, як залишається справжня загадка, дарована книгою, життям або історією. Потім я прочитав «Повість про два міста» і «Яскраво-червоний первоцвіт», щось з Бальзака, Феваля і Сю, «Історію французької революції» Тьєра, біографію Марії-Антуанети, написану Стефаном Цвейґом та інші книжки. Трапляється, що вчасно прочитані сторінки відкривають шлях, який приводить тебе до історій, про які ти й не підозрював, до прекрасних і таємничих світів. Тому дурні, що зневажають будь-які книги, незалежно від того, що в них написане, лише бісять мене. На перший погляд книга - тільки книга і нічого більше, але, відкриваючи її, неможливо вгадати, яка чарівна дорога розвернеться перед тобою. Якщо не вірите, запитайте у моїх друзів. Один,«проковтнувши» в дитинстві «Койота», став найбільшим фахівцем з франциськанських місій в Каліфорнії та з іспанського культурного впливу в Північній Америці. Інший починав з «Трьох мушкетерів» і «В'язня Зенди», а зараз він - директор Національної бібліотеки.

Майже сорок років потому, як я прочитав «Кавалера де Мезон-Руж», дослідники з Мюнстерського університету змогли розкрити таємницю дофіна. Дописаний епілог історії, яка почалася для мене дощовим ранком в дідовій бібліотеці. Як часто роздумував я про долю нещасної дитини, хворобливої і розумної, спадкоємця престолу, розлученого з матір'ю і відданого для перевиховання в республіканському дусі грубому шевцеві Симонові - він зазнав немало принижень і позбавлень, перш ніж зникнути безслідно. Від юного Людовика не залишилося нічого, окрім таємниці. Іноді життя намагається наслідувати романам.

Лікар, що розтинав у 1795 році десятирічного в'язня Тампля, померлого від туберкульозу, забрав серце маленького мерця, загорнувши його в хустку. Спочатку серце заспиртували, потім муміфікували. Два століття воно переходило з рук в руки, поки не опинилося в науковій лабораторії. Порівняльний аналіз його ДНК з ДНК Марії-Антуанети, остаточно розвіяв таємницю: хлопчик, померлий в Тамплі восьмого червня був дофіном Франції. Злощасний труп кинули в загальну могилу і засипали негашеним вапном. Справу закрито.

Минуло сорок років з того часу, як ми з дофіном вперше подивилися одне одному у вічі - маленький привид зі сторінок «Кавалера де Мезон-Руж» відповів на всі питання і упокоївся з миром. Я сам до ладу не знаю, що відчуваю тепер. З роками наші серця дорослішають. Хлопчисько, який колись читав книжки в бібліотеці свого діда, побачив немало дитячих трупів в братських могилах - зовсім не в романах Дюма. Я часто задаюся питанням, що сталося б з Іспанією, якби здогадалися гільйотинувати Карла IV і Марію Луїзу, а їх виродкові, що правив під ім'ям Фердинанда VII, зробили б своєчасний розтин.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
10 серпня
logo
logo

Девон Аокі (38)
logo
logo

Антоніо Бандерас (60)
logo
logo

Розанна Аркет (61)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru