Артуро Перес-Реверте: Відбився від зграї

Закінчується століття і тисячоліття. Тепер воно закінчується по-справжньому. Якби ви знали, як я вдячний супермаркетам, турагенціям, готелям і ресторанам, котрі підняли ціни, а так само всім недоумкам, що вирішили відсвяткувати міленіум рік тому, а не зараз. Справжнього кінця тисячоліття ніхто і не відмітив. Все тихо і спокійно. Немає потреби терпіти більше дурості, ніж її зазвичай буває.

Тепер про мою власну дурість. Я збирався подати на вашу оцінку щось на зразок роздумів про минуле століття, котре починалося надією на краще майбутнє, спробами мудрих і хоробрих людей змінити світ, а під кінець перетворилося на епоху банкірів, політиків, торгашів і шахраїв, що грають в гольф на могилах загиблих революцій і нездійснених надій. Я збирався написати про це, але потім вирішив розповісти вам історію, яка не дає мені спокою ось вже кілька днів і, на мій погляд, має пряме відношення до кінця тисячоліття. Ця зовсім коротка історія, схожа на казку, відбулася насправді. Можливо, сьогодні дійсно той день, щоб розповісти її.

Велика зграя птахів перетинала Середземне море в напрямку спекотного берега Африки. Вони летіли над водою, вслід за своїми ватажками, залишаючи позаду дощові хмари, туди, до чистого неба над яскраво-блакитною водою, до бурої лінії далекого берега. Там тепло і багато їжи, там вони побудують кубла, полюблять одне одного і виведуть пташенят, щоб навесні повернутися з ними на північ, поодинці, тим же маршрутом, який є незмінним з самого створення світу. Багато хто ніколи не повернеться назад. Багато хто назавжди залишиться в холодному північному краю. Це не добре і не погано. Просто в житті є свої закони, і кожний з нас в глибині душі вважає, що світ такий, який він є, і змінити нічого не можна. Вони проживають свій вік, виконуючи закон бога і природи. Головне, аби щороку зграя відлітала в теплі краї. Завжди різна і проте завжди одна і та сама.

Один птах відбився від своїх. Зграя відлетіла далеко вперед, чорна і довга, просто нескінченна. Молоді птахи тяглися за ватажком, сильним і мудрим. Можливо, той птах був дуже старий для довгої подорожі або хворий, а може йому просто не вистачило сили. Спочатку він летів разом з усіма, потім став рухатися все повільніше і нарешті виявився останнім. Навіть найслабші родичі давно його випередили. Відстань між ними ставала все більше. І ніхто не озирнувся. Птахам потрібно було рухатися вперед. Вони нічого не могли зробити. Кожен був сам за себе, жив і рухався в зграї. Такі правила.

Птах, що відстав, відчайдушно махав крилами, прагнучи утриматися на рівні з усіма, але сили покидали його, а синя поверхня води невблаганно наближалася. Інстинкт казав, що потрібно боротися. Вимагав тягнутися до бурої лінії горизонту. Якийсь час вони летіли разом з іншим стомленим птахом, підтримуючи один одного. Потім наш птах знову залишився один. Дуже далеко відлетіли його побратими, і він зрозумів, що ніколи їх не наздожене. Зовсім втрачаючи сили, майже торкаючись крилами води, він подумав, що нескінченна темна зграя пролітатиме тут дорогою на північ, коли прийде весна, і це повторюватиметься з року в рік, до кінця часів. Будуть нові весни і нові прекрасні літа, як дві краплі води схожі на ті, що бачив він. Такий закон. Ватажки і нетерпляча молодь знову потягнуться на південь, і кожному з них одного разу доведеться безнадійно боротися за життя, як він бореться зараз. І долаючи останні метри, зломлений, знесилений, птах заспокоївся і поринув у спогади.

(Зрештою цей птах опустився на ніс моєї яхти, біля якірного ланцюга. Якийсь час він не рухався - мабуть, дуже злякався. «Залишайся, - сказав я без слів. - Я тебе не ображу». Але мені потрібно було ставити вітрила і необережний рух злякав птаха. Я довго дивився, як він летить до півдня, зовсім низько над морем. У нього майже не залишилося сил, але він продовжував боротися. Незабаром я втратив його з поля зору.)

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru