Артуро Перес-Реверте: Про англійців і собак

Один мій англійський читач написав мені цікавий і наповнений живим гумором лист, в якому з неймовірною витонченістю висловив мені догану за звичку обзивати синів Великобританії «англійськими псами». Йому хотілося б знати, чому я такий нетерпимий до порід, виведених на його батьківщині. Дозвольте пояснити: англійські собаки гідні усілякої пошани. Я маю на увазі тих, котрі гавкають. Такі собаки, англійські чи ні, здаються мені надзвичайно гідними істотами, як я вже відзначав неодноразово, часто куди більш гідними, ніж люди. Було б непогано мати їх розум та благородство. Що ж до іменних англійських порід, то доказом моєї прихильності до них можна вважати той факт, що у себе вдома я тримаю лабрадора. З ними обожнює фотографуватися принц Чарльз.

Коли ж говорити про двоногих англійців, тут зовсім інша справа. Мені б не хотілося, щоб мій англійський друг сприймав це щодо себе чи своєї батьківщини. Батьківщина в цьому випадку мене аніскілечки не хвилює. Принаймні батьківщина, як її розуміють фанатики, пройдисвіти, дурні і лиходії. Врешті-решт у кожного з нас власний досвід і власні критерії істини. І навіть почуття гумору індивідуальне. Вони і визначають наші погляди. Сам я народився в місті, котре було нерозривно пов'язане з морем і минулим. У цьому місті звикли вважати Англію загрозою. З книг, з розповідей матері і діда я навчився поважати цих пихатих мерзотників як політиків, дипломатів, воїнів і перш за все - моряків. І в той же час зневажати їх за лицемірство і жорстокість. Особливо неприємна мені їх манера переписувати історію на власний смак, підкреслюючи свою перевагу над іншими народами. В будь-якій книзі про війну за незалежність, морські битви чи піратів англійці прагнуть дискредитувати і принизити моїх співвітчизників. Прочитайте англійські військові мемуари і ви дізнаєтесь, що це англійці розбили Бонапарта в Іспанії, а мерзенні боягузи-іспанські союзники були ще гірші за ворогів-французів. В принципі, знаючи своїх співгромадян, я майже готовий в це повірити. Але твердження про те, що Іспанію від Наполеона звільнив Велінгтон вже точно повна дурня.

Існує чимало доказів історичного віроломства англійців, необгрунтованих нападів на іспанські позиції, прагнення виправдати гарною метою колоніальне суперництво або звичайне піратство. 1804 року вони без попередження затопили чотири іспанські фрегати. Можна ще пригадати напади на Гібралтар, Гавану, Манілу, вест-індську Картахену. У британців є звичка замовчувати свої невдачі і непомірно роздувати перемоги. Один англійський професор стверджував в своїй лекції, що Нельсон не отримав жодної поразки. Проте я з дитинства знаю, що іспанцям двічі вдалося перемогти адмірала. Вперше - в 1796 році, коли йому довелося не лише кинути здобич, але і втікати на двох фрегатах, «Мінерві» та «Бланш», втративши цілу ескадру. Другою - коли після невдалої спроби захопити зненацька Тенеріфе він втратив триста чоловік і власну руку на додачу.

Сподіваюся, мій англійський друг розуміє, що я і гадки не мав доводити перевагу іспанців. Я лише перераховую факти. Я знаю свою історію не гірше, аніж деякі знають свою. Якщо у Іспанії був Трафальгар, у інших був Сінгапур. З іншого боку, блискучі британські іспаністи Еліот, Паркер та Камеї допомогли мені краще зрозуміти мою власну країну. Озираючись назад, я не зловтішаюся і не комплексую - я просто пам'ятаю. І тому поміж парою дотепів можу розповісти дещо про жителів Альбіону, коли вони ображають нас. Я зовсім не вважаю англійців своїми ворогами, адже вони теж читають мої книги. Я дитя свого часу і добре розумію, що історія - це одне, а плескати язиком в журнальній колонці - зовсім інше. А взагалі-то у всьому винен мій сусід - король Редонди. Це він подарував мені гравюру з написом «англійські пси». Ось вже хто справжнісінький англофіл! До того ж в той час таке звернення було звичайним. У XVI-XIX століттях британці називали нас фанатичними папістами, південними демонами, брудними маврами - Тернер зобразив іспанців при Трафальгарі в тюрбанах, чим, мабуть, незаслужено нам полестив. Я вже не кажу про те, як нас досі атестує жовта преса Її Величності.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 жовтня
logo
logo

Адам Голдберг (51)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru