Артуро Перес-Реверте: В барі у Лоли

Сьогодні я знов прошу у вас дозволу посидіти в барі з приятелем. Цього разу - в барі у Лоли. Такого бару не існує, я його вигадав. В ньому старовинні кахлі на стінах, дві дубових стійки, просякнуті запахом кислого вина, пара старих рекламних плакатів: «Анісова Moнo» і «Фундадор». На фасаді ще одна вивіска, теж з кахлів: «Нітрат Чилі». Лола - квартеронка, смаглява красуня, мініатюрна, але дуже сильна. Вона володіє мовчазною мудрістю, яку дають роки, проведені за стійкою. В барі тільки завсідники: п'янички, котрі снідають вином о дев'ятій ранку, анонімні алкоголіки без комплексів, портові робітники, каменярі та водопровідники. Сам Лоцман час від часу заглядає сюди, щоб викурити цигарку і мовчки випити кухоль пива в кутку. Вечорами і на вихідних бар наповнює молодь, яка чудово ладить з денними клієнтами. Ось такий бар у Лоли.

Сьогодні за пиво платить Антоніо, для друзів Тоні, а я саме його друг. Антоніо двадцять сім років, він справжній солдат, майже без освіти, зі всіма відповідними пристрастями, здатний пустити сльозу після четвертої чарки вище за ватерлінію, почувши «Пісню свободи» свого земляка Лабордети. Хоча потрібно сказати, що сльози Антоніо - це сльози люті. Існують різні види сліз, і кожен плаче по-своєму. Насправді Антоніо - солдат з картини Веласкеса, але тільки в глибині душі. Тільки з тими, хто здатен побачити спис в його руках.

Між ковтками Антоніо роздивляється груди Лоли. Вони, зауважу, прекрасні і, наскільки можна судити по декольте Лолиних блузок, смагляві і гладкі. Всі ми милуємося ними, а Лола не заперечує, оскільки ми робимо це зі всією можливою пошаною, як милуються заходом сонця чи малюком, який грається в парку. Продовжуючи дивитися, Антоніо просить ще два кухлі і каже мені: послухай, брате. Справа в тому, що ані я, ані всі мої насправді не живемо в цій бісовій країні. Сам я пашу, як віл, з шістнадцяти років. Мені доводилося читати всіляку статистику, демографічні дослідження та іншу маячню, і я уявлення не маю, про яку це чарівну країну з діснєєвського мультика там пишуть. Я приповзаю додому напівмертвий, вмикаю телевізор, а там усілякі хлопчики та дівчатка, симпатичні такі, розумні, одягнені добре. Одним словом, мажори. І що характерно, приятелю, жоден з них не працює. Навіть не так, як я, не так, щоб кров з носу. Ну звісно, вони навчаються, хоча всім вже за тридцять, і в усіх такі екзистенціальні проблеми, померти можна від сміху. А люди дивляться, сприймають все за чисту монету і врешті-решт починають їм наслідувати. Такі все зжеруть без солі: мовляв, Іспанія на підйомі, ми європейці далі нікуди. Можна подумати, що зомбі, яких зустрічаєш в метро о сьомій ранку - твої галюцинації. Ти ж освічений, ось і розкажи мені, якого дідька робиться. Чи то навколо марсіани, чи то я псих, чи то я сам марсіанин і заразом псих, чи то нам щодня брешуть.

Лола приносить нам пиво. Я хочу попросити її поставити Іньякі Акунсе - чудовий фон для розмов з друзями, але потім вирішую, що Антоніо не до музики. І я приступаю до другого кухля, іноді співчутливо киваючи. Моєму другу потрібний не співбесідник, а слухач. Ось я і слухаю, а він продовжує: дружу, в цій країні, такій європейській і нема слів сказати, якій крутій, навіть у королівських діток у всіх по шістнадцять дипломів. І всім так подобається кататися на гірських лижах, їздити верхи і плавати на шикарних яхтах. Можна подумати, нам з дружиною не подобається! (Антоніо одружений на одній смаглявці і закоханий в свою подругу без пам'яті). Тільки у нас є шкідлива звичка - щодня платити за квартиру. Так-то ось. Напевно, потрібно влаштовувати мирні демонстрації, коли є привід, шукати легальні шляхи і таке інше. Але ж це марно. Тільки пискни, і залишишся на вулиці, без копійки. Що ти скажеш?.. Я нічого не відповідаю, тільки прошу у Лоли ще пива. Наостанок Антонійо каже: "Інколи, як почуєш, що Іспанія процвітає, так і хочеться зробитися партизаном і піти в гори".

Ось що сказав мені Антоніо за кухлем пива в барі у Лоли.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru