Артуро Перес-Реверте: Ненависть гударі

І чому тут дивуватися, цікаво мені? Доброчесні люди ніяк не можуть зрозуміти, що середній вік сучасних гударі1 - двадцять років, і більшість з них - безграмотні фанатики. Не може такого бути, повторюють пересічні громадяни. Дітьми маніпулюють, їх збили з пантелику. Це підноситься як найбільше відкриття, жахливий, незрозумілий феномен, що невідомо звідки взявся. Президент Ібарретсе, впливовий політик країни басків, між іншим, голосно скаржиться на молодь, яка зовсім відбилася від рук і не хоче поводитися нормально, навіть якщо її про це ввічливо просять. Анагасті старанно дотримується нейтралітету, з того часу, як його поважну матінку обчистили в автобусі. Арсалус голосно нарікає, що «бензинові підлітки» перетворюються на підлітків з пістолетами, в дістанційно керованих нелюдів і чомусь докучають не іспанським окупантам, а рідній Національній партії басків і йому особисто. Я не втомлююся задавати собі питання, чи розуміє хоч одна людина в цій країні пройдисвітів і простаків, в якій я мав нещастя народитися, значення слів «відповідальність» і «совість».

Ні для кого не секрет, що фоторобот баскського сепаратиста нового покоління зображає дуже молоду людину, фанатика, вихованого в ненависті і схильного до насильства, власника нульового культурного рівня і вельми слабкого інтелекту. Історії злочинців, про яких говорять по телевізору, підтверджують таку закономірність. Дивно, що ніхто не звертає уваги на очевидний факт: рік народження цих хлоп'ят, як правило, співпадає з початком правління НПБ і перетворення Країни Басків в одну з найрозвиненіших і найсамостійніших автономій в Європі. Друга - Каталонія. Тут більше немає підступного іспанського централізму, що пригноблює молодь, зникла нестерпна атмосфера утиску, котра змушувала хлопців вставати на боротьбу за свободу багатостраждальної батьківщини. Останніми роками НПБ дістала можливість пригноблювати молодь, як їй заманеться. Це вона складає учбові плани, видає книги і підгодовує цілу зграю націоналістів всіх мастей. Дивно, що наші політики продовжують дивитися на молодих екстремістів, як на диво морське. Звідки вони тільки беруться?!

Втім, справа не лише в них. Останнім часом з натовпу фарисеїв іноді звучать розумні ідеї. Ось-ось повстануть від сну прихильники іспанізму або іспанобаскізму, ліві чи праві - не має значення. Подивиться на цю жахливу НПБ, повторюють вони. Як можна терпіти таке?! Але хіба вони самі не мовчали все ці двадцять років? Хіба вони не дозволяли Асьєру, Едурне і Мікелю творити, що їм прийде в голову? Дозволяли, оскільки відчайдушно боялися уславитися душителями свободи. І втратити власну владу. Ніхто і не пискнув, коли п'ятнадцять років тому, ще при соціалістах, стали виходити книги про іспанський гніт і расову теорію. Після освітньої реформи Солани і Маравалля молоде покоління стали навчати, як заманеться. Всі продовжували зберігати повне мовчання, коли засвоївши нові істини дітвора стала братися за зброю. Праві, тому що хотіли замаскувати свою правизну. Соціалісти - самі розумієте. Ліві, якщо можна назвати їх такими, до цього часу не бажають визнавати своєї важкої історичної помилки: це вони взяли собі в союзники запеклих націоналістів найнижчого штибу, забувши про інтернаціоналізм і солідарність, про те, що марксистам негоже водити компанію з шовіністами, і про те, як легко місцеві царі стають здобиччю темних і фанатичних церковників. Тільки прошу вас, не трудіться обзивати мене антиклерикальною тварюкою - я все це неодноразово чув. Пригадайте краще монсеньйора Сетьєна, єпископа Сольсони чи бовдура-єпископа Херони, які закликають добрих християн не говорити іспанською і голосувати за націоналістів. Не можу не процитувати ще раз того священика - чи то з Унамуно, чи то з Барохи: «Уникайте іспанської! Це мова демонів і лібералів!» Пора закінчувати з цією демагогією. Винні ми всі. А особливо - шахраї, боягузи і дурні.

1 - Радикальний баскський націоналіст.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru