Артуро Перес-Реверте: Евтаназія для всіх

Тепер, коли голландці дозволили евтаназію, Ян Шалекамп, мій вільнодумний перекладач, що живе на Майорці і щойно видав прекрасну книгу есеїв  «Немає часу на смерть» з малюнком своєї дружини Мюрієль на обкладинці, зможе повернутися на давно покинуту батьківщину, оформити документи і покинути цей світ. Якщо, звісно, постійне спілкування з німцями зовсім його доконає. Зістаритись в Іспанії страшно, а голландцеві, що живе тут та ще в оточенні німців - коли вермахт захопив Нідерланди, герцог Альба видався тамтешнім жителям філантропом - просто нестерпно.

Не так давно ми з Яном обговорювали прийнятий в Голландії закон, і він пояснив мені, що після двадцяти років роздумів і суперечок було вирішено, що евтаназія застосовуватиметься лише до безнадійних хворих, які переживають нестерпні страждання, з їх власної волі і лише в тому випадку, коли хворий чітко і неодноразово висловив бажання розлучитися з життям - щоб уникнути зловживань. А я відповів: "Друже, якби ти знав, який я радий! Можливо, коли ти перекладеш «Сонце над Бредою» мені дадуть подвійне громадянство". Інколи найважливіше - мати запасний вихід. Одного прекрасного дня мені може знадобитися меч Катона чи Сократова чаша з цикутою, а ще рука, яка зітре піт з мого чола і перевірить мій пульс. Коли самурай робив сеппуку, за спиною у нього стояв вірний друг. А з нашими політиками, крихітними пенсіями і десятьма мільйонами пенсіонерів евтаназія нам дуже би знадобилась. Але Ян, котрий чомусь віддав перевагу нашій країн перед Голландією, але все ж залишився цивілізованою і практичною людиною, відповів мені:

- Веселіше, брате, я впевнений, врешті-решт і тут все владнається. Дивися, об'єднані ліві вже внесли до парламенту проект закону.

Я відсьорбнув пиво, подивився на нього і покачав голово:

- Друже, я знаю, ти з юних років був комуністом і навіть кинувся захищати штаб-квартиру партії в Амстердамі, коли російські танки увійшли до Угорщини, але партії, які тут називаються лівими, не мають нічого спільного з лівим рухом, яким ти його розумієш. Подивися на наших соціалістів, подивися на лівий блок, на Мадрасо, який зробив би честь цирку Прайса. В Іспанії все виходить не по-людськи. Коли місцеві політики пропонують який-небудь благий почин, вони моментально відкривають простір для огидних афер. Демагоги і негідники завжди залишаються у виграші.

Окрім того, друже мій, тут не Голландія і навіть не Норвегія. У нас, поза сумнівом, приймуть найпрогресивніший і найдемократичніший закон про евтаназію в світі. Евтаназія для всіх, в обов'язковому порядку, з імігрантами і засудженими включно. А чого ще чекати від країни, в якій дозволено вбивати злочинців при спробі до втечі? Я готовий закластися на жебрацьку пенсію, яку почнуть давати мені через кілька років, якщо, звісно, вона мені й справді належить, що не пройде і трьох днів, як уся без виключення провінційна влада і навіть приватні особи почнуть використовувати закон про евтаназію для власної вигоди. У більшості сімей з'явиться новий привід для щоденних сутичок - ну ж, татку, тобі давно пора відпочити. Бідна матуся давно чекає тебе на небесах. А прикуті до інвалідних візків і пронизані катетерами дідки благатимуть: зачекайте, я не хочу, я ще не готовий! Це все родичі, це вони, сучі діти, підсунули мені документи на підпис. У соціальних служб з'являться довгі списки безнадійних хворих на рак, що прагнуть позбутися страждань. Поки настане твоя черга, ти встигнеш викинутися з шостого поверху. Перед очима постає чудова картина: перший день пасхальних чи літніх канікул. Набита валізами машина зупиняється навпроти Палацу евтаназії і матінка каже діточкам: «Посидьте спокійно п'ять хвилин, з'їжте по канапці, а ми з татом сходимо, приспимо дідуся».

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru