Артуро Перес-Реверте: Весняна колекція

Нарешті погода стала стабільно теплою і дівчата прогулюються вулицями у весняних сукнях, красиві і горді, впевнені, що ніколи не постаріють. Тераси кав'ярень та барів перетворюються на дозорні башти. Ви знаєте мою типову середземноморську пристрасть спостерігати за метушливим натовпом сидячи за столиком вуличної кав'ярні. Важко придумати зручніший оглядовий пункт. Ти, як розбійник в засідці, ховаєшся за книжкою чи газетою і час від часу озираєшся навсебіч. Перед тобою проходять усі без виключення властивості людської натури, виражені в плоті: пиха, молодість, любов, вбогість, самотність, безумство. Помішуючи ложечкою каву, ти можеш в одну мить наповнитися презирством до всього людського роду. Але трапляється, що чиясь зовнішність, жест чи голос раптом викликають твоє співчуття. Це життя. Інколи я думаю, як ведеться тим, кого ніхто, жодна людина, жодна книжка, не навчили спостерігати.

Якось в Малазі я забрів на вулицю Ларіос і, за своєю звичкою, привітавши знайомих офіціантів з кафе «Сентраль», всівся за столик на терасі. «Сентраль» - одне з найзатишніших місць у всій Малазі. Тут люблять бувати немолоді пари і місцеві жителі цілими сім'ями. Не обходиться, звісно, без обвішаних фотокамерами туристів в шортах і сандалях - що поробиш, курортний сезон. Зазвичай вони недовірливо вивчають меню і врешті-решт замовляють піцу. Щоб проявити люб'язність, дехто з них навіть намагається звернутися до офіціантів італійською. Працівникам «Сентраля» теж потрібно на щось жити. Доводиться терпіти туристів, навіть якщо їх присутність руйнує чарівність старої кав'ярні. Клієнт завжди має рацію. А ті, хто не любить туристів, можуть відправитися до Алжиру. Там напевно є немало колоритних кав'ярень з літніми терасами.

Отже, я влаштувався за столиком, поглядаючи на товстих туристів, усю увагу яких поглинув процес читання меню. І тут почалося. Я багато років колекціоную персонажів, які проходять повз мої столики в літніх кав'ярнях, випрошуючи милостиню. Такі типажі зустрічаються всюди. Їх багато в Картахені і Валенсії, але першокласний матеріал трапляється лише в Андалусії. Севілья, Кадіс, Малага... Іноді доводиться робити позначки на серветках чи газетних полях, щоб не забути ненароком який-небудь екземпляр. Зачаївшись за столиком, немов сербський снайпер зі своєю гвинтівкою, я за пятнадцать хвилин зумів поповнити свою весняну колекцію чудовими екземплярами. Я підглядав за ними, прикриваючись газетою «Сур», перетвореною на каталог нових надходжень. Спочатку з'явився звичайний жебрак, рядовий армії жебраків. Двадцять дуро. Потім циганка з незадоволеною фізіономією, яка шаленіє, бо турист в майці з «Парком Юрського періоду» не побажав дізнатися своє променисте майбутнє. На незграбну молоденьку румунку в спідниці до підлоги я майже не звернув уваги - довелося доводити чистильникові взуття, що мої туфлі і так сяють. Її змінила інша циганка, справжня красуня. Вона продавала гвоздики.

Серед столиків бродив безнадійний божевільний. Він уважно роздивлявся відвідувачів і час від часу починав похмуро мурмотіти щось собі під ніс, ніби згинаючись під вантажем невирішених проблем. Від божевільного мене відволік худий циган в джинсах і майці, з гребінцем в задній кишені брюк. Він з надривом виспівував «Бандолеро-бандолейро» під звуки гітари, на якій не вистачало однієї струни. Ще двадцять дуро. Тут прийшла третя циганка. Вона просила на молоко для своєї дітвори. Божевільний всівся на порозі і почав розповідати про своє життя сім'ї туристів. Тато, мама і троє білявих малюків були настільки шоковані, що не сміли підняти очей від своїх гамбургерів. «Він абсолютно безпечний», - зглянувся над ними офіціант, але туристи не повірили. Найкращим екземпляром виявився смаглявий і неголений суб'єкт, який пересувався від одного столика до іншого, закочувавши штанину майже до стегна і демонструючи абсолютно здорову ногу. Щоправда, жахливо брудну. Але таку здорову, що приємно-дорого подивитися. І люди йому подавали. Я сам пожертвував останні двадцять дуро. Справжнє мистецтво потребує заохочення.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru