Артуро Перес-Реверте: Небесний мисливець

Одного разу мій знайомий американець, ветеран В'єтнаму, розповідав, які хвацькі пілоти були на тій війні. Справжні аси. Він говорив про них із захопленням, благоговійним жахом. Коли мені набридло слухати авіаційні завивання свого гостя, я підсунув йому відео, зняте з борту вертольота прикордонної і митної служби Альхесіраса, який переслідував контрабандистів вночі, всього в метрі від поверхні води: «Кому потрібні твої янкі, приятелю? Ось справжній пілот!». Я бачився з цим пілотом всього кілька днів тому. Ми часто зустрічаємося - його звуть Хав'єр Кольядо, йому сорок з гаком. Це замкнута, мовчазна, скромна людина з нервами, схожими на сталеві канати. Хав'єр не п'є і не палить. Він до цього часу вельми гарно виглядає і до того ж він народився в Касересі. Хав'єр налітав одинадцять тисяч годин, переслідуючи контрабандистів над Гібралтарською протокою. А ще він мій друг. Насправді ми з ним більше, аніж просто приятелі. Нас зв'язали виняткова дружба і пережиті разом пригоди. Я знаю, чому Хав'єр продовжує літати - небо його пристрасть і доля. Він буває щасливий тільки там, далеко від незатишної землі. На землі він незграбний і боязкий, а в небі стає іншою людиною і творить на своєму вертольоті речі, які більше нікому не під силу. Не знаю, чи доживе Хав'єр до старості, але, як любить казати він сам, нічого не можна знати наперед. Можливо, тому Хав'єр такий відчайдушно хоробрий в небі, а вибрана ним тактика полювання приносить свої плоди. Разом з іншими пілотами і катерами митної служби він контролює контрабанду наркотиків через протоку.

 

Хав'єр давно став живою легендою для кремезних хлопців в тамтешніх барах. Я чув, як бандити з повагою говорили про «цього сучого сина з неба», а планерист, якого Хав'єр заарештував одного разу, звав його Хаві, неначе старого знайомого. Молодий гібралтарець Альберто Пароді, якому пізніше довелося провести кілька страшних років в марокканській в'язниці, розповів мені одного разу, про те, які жахливі моменти він пережив, коли вночі, над морем, на повній швидкості, прямо за його планером опинився вертоліт. Він виник нізвідки, за словами Альберто - «як примара». Хав'єр видивлявся човни контрабандистів, сигналізував катерам митників, аби ті встигли затримати бандитів, поки вони не опинились на березі. Дехто з вас, мабуть, бачив це по телевізору: скажена гонитва біля самої води, на швидкості в сорок з гаком вузлів, вночі, при світлі прожектора, напружені обличчя контрабандистів, звалені на кормі пакунки, крило планера, яке закриває пілотам огляд, адреналін, страх, полювання. От і все. Тепер я пишу романи. Часи змінилися.

 

Серед дорогих мені речей дві нагадують про Хав'єра. Одна з них - вертолітний шолом, який він подарував мені перед нашим останнім польотом. Інша - уламок антени планера. Цей планер ми з Валентином, оператором «ТВЕ», переслідували якось вночі. Довкола було темно, як в горлі диявола, а ми знімали з вертольота водну поверхню і «фантоми» попереду. Тієї ночі ми кілька разів торкалися ногами води і запросто могли б впасти. Ми панікували, проте Хав'єр посадив вертоліт з холоднокровністю, якій я досі не стомлююсь дивуватись. Так само спокійно він змусив свою машину висіти над морем, майже торкаючись колесами води, поки його штурман Хосе Луїс допомагав марокканцям із затонулого човна піднятися на борт. Половина нещасних встигла загинути перш, ніж їх встигли виявити в непроглядній темряві, а врятовані потім розцілували пілота. Іншим разом Хав'єр, передавши штурвал своєму напарникові, кинувся у воду, щоб допомогти контрабандисту, котрий пішов під воду. Тоді він трохи не встиг. Коли один бандит кинув свого човна на пляжі, ніби відкриту машину посеред міста, і спробував сховатися в дюнах, Хав'єр залишив свій вертоліт, наздогнав контрабандиста і схопив його.

Тепер ви знаєте, що за людина мій друг Хав'єр. Мабуть він буде страшенно злий, коли дізнається про цю статтю, але нічого. Хтось прочитає її через багато років і скаже: «Це ж про мого батька».

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru