Артуро Перес-Реверте: Хорхе Хуан і пам'ять

Є речі, здатні примирити нас із навколишнім світом, і з людьми, які населяють його. Переді мною - «Спадщина Хорхе Хуана», прекрасна книга, видана мерією Новельди за сприяння Середземноморського ощадного банку, який, я впевнений, дуже скоро поверне витрачені на книгу кошти. Видання приурочене до відкриття в місті музею одного з найславетніших його синів, великого вченого і моряка XVIII століття. Знайомство з цією людиною дозволяє краще зрозуміти Європу того часу. Хорхе Хуан був з тих освічених людей (пробачте, чоловіків та жінок), котрі завжди прагнули і до цього дня прагнуть змінити життя нашої бідної країни на краще. Подібним зусиллям не судилось бути успішними - рано чи пізно влада повертається до святенників та неуків-політиків, які не знають сорому. Що не заважає їм постійно апелювати до співвітчизників. І до співвітчизниць, зрозуміло. Зараз у них модно говорити "картина подій" замість "ситуація". "Картина культурних подій в Іспанії не може не пригнічувати". Хоча це поганий приклад. Вони ніколи не кажуть нічого подібного. Ось справжні сучасні політики - усі, як на підбір, толерантні та англомовні. Усі, як на підбір - виродки.

Схоже, я, як завжди, відволікся від теми. Ми говорили про Хорхе Хуана і про мерію міста Новельда, яка єдина віддала йому належне. Виявляється, в Іспанії ще знаходяться люди, яким не шкода витратити гроші на те, щоб збудити в нас історичну пам'ять і заразом пояснити нам дещо про наше сьогодення і - жахливе? - майбутнє. Хтось ще пам'ятає про три тисячі років, що залишилися у нас за плечима. Виходить, існують банки, в активі яких є не тільки махінації, але й корисні справи. Вшанувати пам'ять моряка, який, разом з Антоніо де Ульоа, першим вирахував градуси широти і підтвердив, що земля має форму кулі, чим надав прискорення розвитку науки і флоту, людини, яку поважали навіть вороги, наприклад англійський адмірал Хау, котрий відвідав Хорхе Хуана в Кадісі і пишався розмовою з ним - це означає щось більше, аніж провести формальний захід на міському рівні. Для того, щоб зробити це в сучасній Іспанії, яка страждає на втрату пам'яті і не поспішає цю пам'ять відновити, потрібно бути відважними людьми. Якщо ви будь-коли потрапите в Новельду, зробіть мені послугу - зайдіть в новий музей, де ви зможете висловити свою подяку його творцям.

Вшановування Хорхе Хуана в Аліканті найбезглуздішим чином співпало зі зруйнуванням в Картахені історичної пам'ятки - молу, що його звів в цьому місті благородний мореплавець. Після того, як мер Картахени Пілар Баррейро і її так звані радники з питань так званої культури - інтелектуали з Народної партії, слова і вчинки яких змушують сумніватися в наявності у них вищої освіти, - перетворили місто, порт і половину стіни Карла III на монумент неуцтва і несмаку, військово-морський флот вирішив зробити свій внесок, знищивши безцінний пам'ятник XVIII століття, який був свого часу найбільшим досягненням морської інженерії - перший мол, не чутливий до дії припливів. Мол вдалося зробити бездоганно обтічним завдяки вибуху «вогненної бомби». Ця операція, мабуть, коштувала життя сотням нещасних каторжників, які до цього часу змушені виконувати найважчу роботу. Армада XXI століття знищила диво інженерної думки, яке пережило два з половиною століття - на якомусь аукціоні ще можна знайти кілька трісок і старовинний цвях - щоб побудувати нові ангари для підводних човнів. Нема питань. В очах багатьох культурне надбання має куди меншу цінність, аніж гегемонія непереможного іспанського флоту і захист наших інтересів на морі. Ангари для субмарин, побудовані саме в цьому місці, дозволять нам залишатися грозою морів і за допомогою надсучасної військової техніки, придбаної в лізинг, рішуче завдавати торпедних ударів ворожим марокканцям, англійським псам та підлим наркоторговцям. Відтепер нашій країні гарантоване процвітання. Нашому славному флоту тепер жоден ворог не страшний.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
25 січня
logo
logo

Міа Кіршнер (47)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru