Артуро Перес-Реверте: Будете як боги

 Отже, перший місяць нової епохи закінчується. Картина абсолютно безрадісна. Звичайно, слід дати тисячоліттю випробувальний термін, почекати років сто чи триста. І взагалі: хто я такий, щоб говорити про подібні речі? Та все ж, прийнявши до нудоти непристойну кількість новорічних привітань, я вдивляюся в обличчя людей на вулиці, дивлюся на себе в дзеркало і розумію, що у людства не залишилося ніяких підстав для оптимізму. І не треба розповідати про те, що в новому столітті науково-технічний прогрес нарешті дозволить нам повернутися до виправлення вад суспільства. До біса ці розповіді, бо нікуди ми не повернемось.

Сьогодні я зустрів поліцейського. Це був звичайний простакуватий хлопчина, прямолінійний, як всі сучасні поліцейські, готовий кинутися на мій захист або відлупцювати мене - залежно від обставин. В залежності від того, хто платить йому гроші. Дивні думки викликала у мене ця зустріч. А може не такі вже й дивні. Я подумав, що в XX столітті люди втілили в життя майже всі свої мрії. Демократію визнали кращою з недосконалих форм правління, жінки отримали цивільні права, панує науково-технічний прогрес, культура стала загальнодоступною. Для нас - точніше, для вас. Я лише спостерігав. Вдалося завдати поразки чотирьом злим ворогам свободи: фашизму, сталінському табірному комунізму і глобальній реакції, що надихається і підтримується Папою. Втім, в Іспанії його посланці досі всюди сунуть свого носа, користуючись підтримкою на найвищому рівні. В цьому випадку говорити про перемогу над злом можна лише з великою натяжкою.

Четвертого ворога - ницість людської натури - ще нікому не вдавалося перемогти остаточно. Від надій і утопій XX століття не залишилося й сліду - пичиною нової революції може стати відчай. Це буде революція безробітних, революція убогих і знедолених. Світ голодних і рабів давно заслужив право взятися за мачете. А коли їх гнів обернеться інтифадою, що змете все на своєму шляху, вони не обмежаться розправою з поліцейськими. Ми вважали, що прогрес відкриє нам нові дороги, а зараз знаємо, що розвиток науки і вільний доступ до культури нічого не гарантують. Наука і культура теж страждають від варварства, співіснують з ним, а іноді і підсилюють його. В Освенцимі були свої вчені, а в Кремлі - меломани. В світі, який легко може зруйнувати сам себе, людина так і не засвоїла найстрашніших уроків свого існування. Наш девіз як і раніше: "Все і відразу!" І я не знаю, що буде з моїми нащадками.

Відмінною рисою нашої епохи можна вважати зростання амбіцій. Прагнення людини отримати більше, ніж вона об'єктивно може досягти. Жахлива безпечність, яка робить будь-який науковий або культурний експеримент смертельно небезпечним. У нечистого на руку винаря, який псує дороге вино поганим виноградом, або фермера, що годує худобу шкідливими відходами, аби заощадити на фуражі, не так вже мало спільного зі вченим, який намагається клонувати людину і розігрує божевільного доктора, виправдовуючи себе прагненням перемогти хвороби, горе і саму смерть. Мотиви завжди одні і ті ж. Коров'ячий сказ, руйнування озонового шару, кислотний дощ, дозвіл клонувати людину прийнято виправдовувати боротьбою з раком, хворобою Альцгеймера чи гонореєю. Ми випускаємо підозрілі трансгенні продукти, які повинні нагодувати голодних, а самі тим часом спалюємо врожаї, аби зберегти високі ціни. У всьому винні наші амбіції: ми хочемо легких грошей і на додачу — жити вічно. Ми настільки самовдоволені, настільки безтурботні, що готові порушувати закони природи заради досягнення наших дрібних цілей. З пихи і безглуздих забаганок прожити подовше за будь-яку ціну ми один за другим відкриваємо зловісні ящики пандори, виправдовуючись етичною чи науковою доцільністю. Як на мене, то хай доктор Франкенштейн відправляється клонувати власну матінку. Мені дорога невідома дата мого відходу. Я не хочу стати їх піддослідним кроликом.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Ваш коментар:Артуро Перес-Ревер... ...

Наберіть свій коментар нижче

(обов'язкове поле)

(обов'язкове поле)

Ваш email не буде опубліковано на сайті, він буде відомий лише адміністратору блога
Іменинники
28 травня
logo
logo

Кайлі Міноуґ (54)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru