Артуро Перес-Реверте: Механіка і термостатика

Молодий хлопець заходить в бар «У Лоли», спирається на стійку неподалік від мене і просить пиво.

- Механіка і термостатика, - вимовляє цей дивний хлопець, відсьорбнувши пиво. На носі у нього повисла біла піна. - Я не збирався згадувати про них до вересня. І ось сьогодні мені до рук потрапив підручник. Це через нього я почав посміхатися і до цього часу не можу прибрати цю ідіотську посмішку. Це підручник фізики. «Запитання - іспанські солдати називали арабів "пако", оскільки так звучали постріли з їх гвинтівок. Чому це відбувалося? Відповідь: іспанський солдат (мішень для пострілу) спочатку чув різкий і сухий звук ("па!"), що відбувається в результаті хвиль Матча, а потім тихіший і протяжний звук "коо!", який позначав хвилю поширення звуку пострілу. Іспанці сприймали постріли з власних гвинтівок інакше, оскільки стрілець знаходиться поза зоною дії хвиль Матча і не чув нічого, окрім свого пострілу. Хвиля Матча розповсюджується паралельно самій собі, віддаляючись від траєкторії пострілу, отже, і від стрільця».

Лола повертається до нас.

- Ти про що, приятелю? - цікавиться вона.

- Просто чудово, що хтось здогадався включити в підручник із фізики такий приклад. Науку розлучили з життям. І навіщо тільки люди століттями спостерігали і описували явища природи, замість того, щоб змішувати в пробірці реактиви. До того ж на технічних факультетах тепер готують фахівців в дуже вузьких областях. Простіше кажучи, нас навчають найбільш дешевим і ефективним способам закручування гайок, а куди їх закручують - в пральну машину чи ракету середньої дальності, - вже нікому не цікаво. І, само собою, нікому не цікаво, хто винайшов цю саму гайку. Система або, іншими словами, кретини, які складають учбові плани, хочуть зробити з нас фахівців, але ніхто не розповідає нам, як влаштований світ і як в нім вижити. Ви слухаєте?

- Чи, іншими словами, - зауважує Лола, - тебе вчать трахати, а не закохуватися.

Я прошу Лолу не втручатися. Принаймні з такими прямолінійними висловами. Але моєму співбесідникові її слова, схоже, прийшлися до смаку. Він відповідає господині бару широкою, привітною усмішкою. Хоча хлопцю напевно сподобалася сама Лола, смаглява красуня за тридцять, з великими очима, що трохи стомлено поглядають на цей світ.

- Щось типу цього, - погоджується парубок. - Нас не вчать думати. У нас немає часу ані взимку, ані влітку, немає ніякої можливості підняти очі від підручника аби поміркувати про те, чому нас учать. Кого хвилює, чому цього араба звали Пако?.. Ледве вступивши до університету, ти потрапляєш в пастку: тебе перемелюють, а на виході отримують робота. Якщо, звісно, ти це не пошлеш під три чорти.

- Паскудно, - вставляє Лола.

- Ще б пак, - погоджується парубок. - Хоча, якщо у тебе є воля, ти не любиш втрачати час даремно і тобі не все одно, що відбувається навколо, якщо ти спостерігаєш, читаєш і подорожуєш, якщо є можливість - ти рано чи пізно зрозумієш, в якому світі тобі доводиться жити. Але на таке здатні одиниці. На це не завжди вистачає часу, та й платити доводиться дуже дорого. І чудові хлопці опиняються на узбіччі. Вони не прочитали жодної книги, в якій говорилося б, звідки ми прийшли і куди йдемо. Яка могла б нагадати нам, як небезпечні досягнення прогресу в руках нелюдяних або безвідповідальних людей. В результаті ми станемо блискучими фахівцями без принципів і пам'яті, з одними тільки пихатістю і жадобою грошей. І клонуватимемо корів, і людей, і власні душі, які гроша ламаного не варті.

- Ви знаєте, хто такий Йєн Малькольм? Ми уявлення не маємо.

- Англійський співак? - припускає Лола. Незнайомець лукаво, по-хлопчачому посміхається і пояснює, що Йєн Малькольм - персонаж фільму «Парк Юрського періоду», який промовляє слова.- «Ви турбуєтеся про те, чи вдасться вам зробити це, але не про те, чи потрібно це робити»...

- Тому я й зрадів, коли знайшов старий підручник фізики з прикладом про «пако» і солдатів зі всіма забутої війни. Нам нагадують, що історія і наука не могли існувати одне без одного і що теореми, закони, графіки та інтеграли мають прямий стосунок до людського життя. А без цього люди давно перетворилися б на дроби або гайки, у яких немає душі.

- Схоже, хлопець перевчився. - каже Лола, коли наш співбесідник допиває своє пиво і йде геть. - Не думаю, що він підійде для твоєї статті. Хоча в цій історії про солдатів і маврів щось є.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Ваш коментар:Артуро Перес-Ревер... ...

Наберіть свій коментар нижче

(обов'язкове поле)

(обов'язкове поле)

Ваш email не буде опубліковано на сайті, він буде відомий лише адміністратору блога
Іменинники
28 травня
logo
logo

Кайлі Міноуґ (54)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru