Приозерне
Маленька місцинка, на яку витратили всього з півгодини - більше не було чого дивитися, хоча палац колись був неймовірно гарний.


Палац знаходиться в селі Приозерне, колишні Псари. Колись ними володів Юзеф Яблоновський, який звів там перший палац з дерева. Та всього за століття недовговічний матеріал зробив споруду непридатною для вживання, тож будівлю, яка вже встигла змінити чотирьох господарів, поки не потрапив до рук графа Станіслава Рея, точніше - до ручок його дружини Вільгеміни, яка наказала розібрати "халабуду" і збудувати нормальне, пристойне житло. Палац будували кілька років, довкола розбили великий парк. Що то вийшло за диво - можна побачити навіть зараз, попри його жалюгідний стан.


Аби потрапити до самого палацу, до самого села їхати не треба - десь за кілометр до нього є отакі ворота, біля яких можна залишати транспорт і далі йти пішки. На воротах ще досі прикріплено розклад недільної школи, яка тут колись розміщувалася - та це лише згадки, насправді ще в минулому році УПЦ КП, які свого часу передала палац держава, продала його з аукціону за жалюгідні 350 000 гривень. Стосовно нового власника у мене відомостей нема, але його нове надбання, вочевидь, цікавить мало - жодних ознак людської діяльності за останній рік нами помічено не було. Та й за часів УПЦ в ньому мало хто що робив - двері до нього зачинені, але через вікна видно, що вся будівля руйнується не лише ззовні, а й зсередини, за виключенням кількох кімнат правого крила, де зроблено "євроремонт" і встановлено металеві двері з хрестом. Якщо ж згадати, що за радянської влади в ньому був гуртожиток, божевільня і навіть свинарник - то стає зрозуміло весь його теперішній стан.


Від парку наразі лишились самі згадки - в ньому панують ящірки та вужі, все заросло бур'яном і лише дерева нагадують, що колись тут був порядок.


Може на світлинах видно не дуже добре - але всі три сторони "портику" згори прикрашені гербами - власники замку були ріднею для багатьох шляхетських родів Польщі. На жаль я впізнав лише Abdank, Pilawa і Trąby - якщо хтось знає інші, кажіть.


В цілому ж стан споруди залишає гнітюче враження - при тому, що за досить невеликої кількості грошей можна було б відреставрувати будівлю і зробити справжню красуню, в такому глухому місці це нікому не потрібно - тим паче, що будівля вже в приватних руках. Можливо новий господар бажає зекономити на роботах з розбирання і чекає, поки вона завалиться сама, щоб потім побудувати щось своє? Не знаю... Але чергову архітектурну пам'ятку Україна вже втратила де-юре, а скоро втратить і де-факто.
  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
1 грудня
logo
logo

Вуді Аллен (86)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru